دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی زیبایی صورت / ساکشن غبغب، بهترین راه زیبایی گردن

0 / 5. 0

۸ دقیقه
ساکشن غبغب

ساکشن غبغب، بهترین راه زیبایی گردن

آنچه می خوانید...

به جرات می توان گفت غبغب یکی از عناصری است که تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی کلی صورت یک فرد می گذارد. داشتن غبغب علامت آغاز روند پیری و حتی شل شدگی پوست است و بر روی تصویر نیمرخ فرد تاثیر بسیار منفی می گذارد. بهترین راه رهایی از آن ساکشن غبغب است. با کمک ساکشن غبغب می توان به جلوه ای زیبا و گردنی باریکتر و خوش فرم تر رسید. برای آگاهی از نحوه انجام این عمل در ادامه با ما همراه باشید.

غبغب چیست؟

ممکن است به دلایل مختلف در زیر گردن چربی انباشته شود و یا پوست این ناحیه قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و حجم و قدرت عضله ای که در این ناحیه قرار دارد نیز کاهش یابد. در این حالت ناحیه ی زیر چانه حالت عادی خود را از دست می دهد و افتاده و یا حجیم به نظر می رسد. در این حالت می گوییم که فرد غبغب دارد.

دلایل ایجاد غبغب

حال وقت آن است که به شما بگوییم دلیل اصلی ایجاد غبغب و شل شدگی پوست زیر گردن چیست. عوامل مختلفی هستند که بر روی پوست و میزان جمع شدگی چربی در این ناحیه اثر می گذارند. آشنایی با این عوامل می تواند به شما در پیشگیری از ایجاد غبغب کمک کند.

ژنتیک

اولین عاملی که می خواهیم از آن صحبت کنیم، ژنتیک است. ژنتیک را می توان مهم ترین عامل تاثیرگذار بر روی بسیاری از ویژگی های فردی دانست. بسیاری از افرادی که دچار مشکل غبغب هستند، تنها و تنها به صورت ژنتیکی دچار آن شده اند. این افراد در زیر ناحیه گردن خود چربی اضافه دارند بدون این که چاق باشند و یا با این که سن بالایی ندارند، پوست گردنشان شل و افتاده است. ممکن است به صورت مادرزادی ماهیچه های این ناحیه نیز ضعیف باشند.

سن

با افزایش سن، کلاژن سازی پوست کاهش می یابد و پوست زیر گردن شل شده و آویزان می شود. همین طور با بالا رفتن سن، ماهیچه ها ضعیف تر می شوند پس طبیعی است که ماهیچه های این ناحیه نیز دچار این ضعف گردند.

اضافه وزن

وقتی فردی دچار اضافه است، میزان زیادی چربی اضافه در بدن خود دارد. این چربی با توجه به عوامل ژنتیکی در بدن پخش می شود. برخی افراد ممکن است در ناحیه شکم و پهلو چربی بیشتری داشته باشند و برخی در ناحیه ران باسن. برخی افراد نیز هنگام افزایش وزن بیشتر ناحیه صورتشان درگیر می شود.  در بسیاری از موارد که فرد جوان است اما دچار غبغب شده، دلیل آن اضافه وزن است. البته همانطور که گفته شد، نمی توان گفت هرکسی که اضافه وزن دارد، غبغب هم دارد.

پیشگیری از ایجاد غبغب

اگر قرار باشد فردی به صورت ژنتیکی دچار غبغب شود، نمی توان برای پیشگیری از آن کار خاصی انجام داد اما  اگر دلیل ایجاد غبغب، چیز دیگری باشد با کمک موارد زیر می توان تا حدودی از آن پیشگیری کرد.

ماسک صورت و گردن

با کمک ماسک های هیدراته و مغذی می توان روند پیری پوست را کند تر کرد. انجام ماساژ هنگام استفاده از این ماسک ها، باعث تحریک کلاژن سازی پوست می شود و هر دو به کمک هم می توانند تاثیر خوبی بر روی جوانسازی پوست بگذارند. این کار از افتادگی و شل شدگی پوست جلوگیری می کند.

رژیم غذایی

با داشتن رژیم غذایی مناسب می توانید از اضافه وزن جلوگیری کنید. با کمک رژیم غذایی از دریافت کالری های اضافه در طول روز جلوگیری می شود. همچنین مصرف آب و مایعات زیاد می تواند به خوبی سموم بدن را دفع کند. افرادی که قبل از مصرف وعده های غذایی خود آب می نوشند، دچار اضافه وزن کمتری می شوند.

درمان غبغب

راه های متفاوتی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. هرچند که راه دائمی و مطمئن تر آن جراحی است اما روش غیر جراحی نیز در برخی موارد می تواند به بهبود شکل ظاهری غبغب کمک کند. ما تمام این روش ها را برای شما توصیف می کنیم.

کشش گردن و نگاه  به بالا

 1. سر خود را بالا برده و به سقف یا آسمان نگاه کنید.
 2. زبان را به سقف دهانتان بچسبانید و برای ۱۵ ثانیه در این حالت نگه دارید.

ورزش گردن

 1. سر خود را به بالا برده و به سقف یا آسمان نگاه کنید.
 2. چانه خود را به سمت بیرون هل بدهید تا در زیر این ناحیه کشش را احساس کنید.
 3. این حالت را برای ۱۵ ثانیه نگه دارید.
 4. به آرامی چانه و سر خود را رها کنید.

ورزش با کمک توپ

 1. توپی با قطر ۲۰ – ۲۵ سانتی متر را زیر چانه خود نگه دارید.
 2. چانه خود را به مدت ۱ دقیقه بر روی توپ فشار دهید.
 3. روزی ۲۰ بار این تمرین را تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که احتمال نتیجه گرفتن از این روش ها بسیار کم است و در  نهایت بهبودی جزئی می تواند در ظاهر غبغب ایجاد شود. انتظار معجزه از این روش نداشته باشید.

روش جراحی

روش های درمانی متفاوتی هستند که در کلینیک ها و توسط پزشکان برای برطرف کردن غبغب انجام می گیرند.

 • ساکشن غبغب با کمک لیپوساکشن
 • لیپولیز
 • مزوتراپی
 • کرایولیپولیز
 • کویتیشن

ما در ادامه این مقاله به مناسب ترین روش پزشکی، یعنی ساکشن غبغب می پردازیم.

ساکشن غبغب

برای ساکشن غبغب نیز تکنیک های متفاوتی وجود دارد که این تکنیک ها بستگی به جراح شما و کیفیت پوست و انتظار شما از عمل جراحی خواهد داشت. افرادی که جوانتر هستند و علت غبغب آن ها وراثت و یا چاقی بوده، نتیجه فوق العاده ای را تجربه خواهند کرد چون پوست آن ها جوان است و این جراحی کاری با پوست آن ها نخواهد داشت. البته برای افرادی که دچار افتادگی پوست این ناحیه هستند، لیفت گردن توصیه می شود تا نتیجه جراحی مشهود تر و ماندگار تر باشد. برای برخی از افراد نیز پروتز چانه پیشنهاد می شود تا تناسب صورت آن ها حفظ شود.

لیپوساکشن غبغب

مراحل انجام ساکشن غبغب

برای انجام این جراحی، بعد از پیدا کردن پزشک مناسب، جلسه ی مشاوره با ایشان برگزار می شود تا پزشک با انتظارات بیمار آشنا شود و پروسه جراحی را برای او بازگو کند. آزمایشات لازم انجام شده و بعد از توافق و تعیین وقت در روز جراحی بیمار باید برگه های رضایت نامه را پر کند. سپس فرد مراجعه کننده به اتاق انجام عمل مشایعت می شود. در اتاق عمل مراحل زیر طی می شود:

 1. پزشک بعد از ضدعفونی صورت بیمار، محل های مورد نظر را با یک مارکر علامت گذاری می کند و دوباره این محل ها را ضدعفونی می کند
 2. طبق تشخیص پزشک و کاری که قرار است انجام بگیرد، شما یا بیهوش می شوید یا تحت بی حسی موضعی قرار می گیرید.
 3. پزشک با کمک تیوپی به نام کانولا که مکش ملایمی دارد، در اطراف و زیر چانه، چربی اضافه را خارج می کند.
 4. اگر نیاز به لیفت گردن باشد، پزشک با ایجاد برش های کوچکی در پشت گوشت، پوسترا کشیده و میزان اضافه ی ان را بر میدارد. سپس این محل را بخیه می زند.
 5. پزشک شما می تواند طبق خواسته شما، از چربی خارجشده برای تزریق در صورت شما استفاده کند.

این جراحی مدت زمان زیادی وقت نمی برد و معمولا کمتر از یک ساعت به طول می انجامد و  ودر بیمارستان و کلینیک های جراحی پلاستیک قابل انجام است. این جراحی می تواند همزمان با تزریق چربی، لیفت صورت، گردن و پروتز چانه انجام بگیرد. فرد نیازی به بستری ندارد و می تواند بعد از انجام ساکشن به خانه برگردد. دوره ی نقاهت این جراحی کوتاه است و فرد بعد از یک هفته به  زندگی روزمره خود بر می گردد.

عوارض ساکشن غبغب

بروز برخی تغییرات بعد از انجام ساکشن کاملا طبیعی می باشد. این عمل نیز مانند هر عمل زیبایی دیگری می تواند عوارض کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم؛

 • تورم (طبیعی و کوتاه مدت)
 • کبودی (طبیعی و کوتاه مدت)
 • عفونت (کوتاه مدت)
 • خونریزی (کوتاه مدت)
 • حساسیت پوستی (کوتاه مدت)
 • مشکلات تنفسی ناشی از بیهوشی (کوتاه مدت)
 • آسیب به سلول های عصبی (بلند مدت)
 • عدم تقارن (بلند مدت)
 • اسکار (بلند مدت)

به خاطر داشته باشید که این عوارض به ندرت اتفاق می افتند.

مراقبت های بعد از ساکشن غبغب

برای رسیدن زودتر به نتیجه ی بهتر، باید مراقبت هایی که جراح شما توصیه کرده را انجام دهید. ما در ادامه به برخی از این مراقبت ها اشاره می کنیم.

 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • از گن غبغب همانطور که جراح توصیه کرده و برای مدت زمان کافی استفاده کنید.
 • برای یک روز غذاهای سفت نخورید.
 • تا چند روز صورت خود را به طور شدید تکان ندهید.

هزینه ساکشن غبغب

هزینه این جراحی می تواند متغیر باشد. قیمت جراحی بستگی به عوامل مختلفی دارد که در زیر فهرست شده اند؛

 • میزان چربی خارج شده
 • عمل های جانبی که ممکن است همراه با ساکشن غبغب انجام پذیرد.
 • تجربه پزشک
 • محل و زمان انجام جراحی
 • هزینه داروی بیهوشی
 • هزینه کلینیک و داروها

در آخر؛

ساکشن یکی عمل بسیار ایمن و با کمترین میزان عوارض است که بیشترین تاثیر را بر روی از بین بردن غبغب دارد. با انجام این جراحی می توان بیشترین تغییرات را در مدت زمان کوتاهی مشاهده کرد. افراد بسیار زیادی تمایل به انجام این جراحی دارند که می توانند با خواندن این مطلب با پروسه این جراحی بیشتر آشنا شوند.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *