0 / 5. 0

۷ دقیقه

همه چیز درباره کاشت مو

آنچه می خوانید...

افراد همیشه به دنبال جوان تر ماندن هستند و از روش های مختلف جوانسازی مثل تزریق چربی بر روی پوست خود استفاده می کنند اما فراموش کرده اند که موها نیز می توانند در جوان تر به نظر رسیدن بسیار مهم باشند. مو یکی از موثرترین و مهم ترین عنصر زیبایی در چهره انسان است. برخی از بانوان و آقایان به دلایل مختلفی دچار ریزش مو و کم حجمی مو می شوند که ممکن است زیبایی چهره آن ها را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که این افراد به فکر استفاده از روش های درمانی مختلف ریزش مو و یا کاشت مو میفتند.

البته استفاده نمودن از روش کاشت مو برای تمامی افرادی که حجم موهایشان به میزان قابل توجهی کم شده است، توصیه نمی شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه باید در رابطه با کاشت مو بدانید، به طور کامل آشنا کنیم.

کاشت مو برای چه افرادی مناسب نمی باشد؟

استفاده نمودن از روش کاشت مو به تمامی افرادی که دچار ریزش مو هستند، توصیه نمی شود. زیرا برای استفاده نمودن از این روش در ابتدا باید بانک موی مناسبی وجود داشته باشد. از طرفی برخی از بیماری ها می توانند منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن و در نهایت ریزش مو شوند. که در این صورت استفاده نمودن از روش کاشت مو به منظور افزایش حجم موها توصیه نمی شود.

به طور کلی برای اینکه بتوان از این روش درمان کم حجمی موی سر استفاده نمود، ابتدا نیاز است تا دوران ریزش مو به طور کامل طی شود. در صورتی که قبل از اتمام این مرحله به خصوص در آقایان کاشت مو انجام شود. ممکن است پس از مدتی تمامی تلاش بی حاصل بوده و کاشت نتیجه رضایت بخشی نداشته باشد.

طی عمل کاشت مو چه اتفاقی می افتد؟

در کاشت مو، فولیکول های مو تک به تک از بانک مو به ناحیه مدنظر که دچار طاسی است منتقل می شود. عموما بانک مو قسمت پشت سر است چرا که این ناحیه غالبا با صورت ژنتیکی مصون از ریزش مو ارثی است. از هر پیاز مو بین ۱ تا ۴ مو رشد می کند که در روش های جدید کاشت، پیاز مو به صورت دست نخورده منتقل می شود که باعث می شود نتیجه جراحی بسیار طبیعی و رضایت بخش باشد.

کاشت مو در نواحی مثل موی سر، ابرو، مژه، محاسن، سینه و ناحیه تناسلی قابل اجرا است.

قبل و بعد از کاشت مو

روش های کاشت مو

روش های مختلفب برای کاشت مو وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاشت مو به روش SUT

SUT یکی از موفق ترین روش های کاشت مو محسوب می شود که برای برداشت مو از دستگاه اتوماتیک استفاده می نماید. استفاده از این دستگاه باعث کاهش احتمال رسیدن ضربه به گرافت های مو می شود. از ویژگی های این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود.

با ین روش می توان در هر جلسه ۱۴۰۰۰ تار مو کاشت. از این روش برای کاشت مو در ریش و سبیل، ابرو و مژه نیز استفاده می شود.

نیازی به بخیه و بیهوشی نیست.

این روش کم تهاجمی است یعنی بدون جراحی- درد و خونریزی می باشد.

دوران نقاهت پس از این روش کاشت بسیار کوتاه است و در یک جلسه عمل لنجلم می شود.

کاشت مو به روش FIT

این روش نیز به کاشت دانه ای معروف است. که در استفاده نمودن از این روش به صورت بانک مو از ناحیه مشخصی چند عدد فولیکول مو برداشت می شود. در این روش نیازی به جراحی و بخیه پوست سر نیست. به همین دلیل با استفاده از بی حسی های موضعی کاشت انجام می شود. گرافت ها در این روش از پوست سر جدا شده و در ناحیه مورد نظر کاشته می شوند. معمولا در این روش از دستگاه های پانچ خودکار برای کاشت استفاده می گردد. فولیکول های مو باید هیدراته باشند و در دمای مناسب قرار بگیرند تا در روند ۷ ساعته کاشت مو دچار آسیب نگردند. ممکن است با انجام این روش نیاز باشد تا طی چند جلسه به موهای پرپشتی که می خواهید، برسید.

کاشت مو به روش FUT

این روش نیز به روش کاشت نواری معروف می باشد. که برخلاف دو روش دیگر به جراحی و بخیه نیاز دارد. این روش که از روش های قدیمی کاشت است به دلیل تهاجمی بودن، به دست فراموشی سپرده شده است. در این روش قسمتی از پوست سر همراه فولیکول های مو به صورت نواری از بانک مو جدا شده و در قسمتی دیگر که جزو نواحی کم پشت سر محسوب می شود، فولیکول ها کاشته می شوند. از جمله ایرادات این روش می توان به باقی ماندن جای بخیه روی پوست سر اشاره نمود. طول این نوارها معمولا ۲۰ سانتی متر است که، از پشت یک گوش تا پشت گوش دیگر امتداد پیدا می کند. این روش، از دیگر روش ها ارزان تر است.

مراقبت های قبل از کاشت مو

کاشت مو یکی از روش های درمانی حساس برای برطرف نمودن کچلی و کاهش حجم موی سر است. به همین دلیل تنها کاشتن موها حائز اهمیت نیست. بلکه برای تثبیت نتیجه درمان نیاز است تا از دو هفته قبل از کاشت، مراقبت های ضروری برای بهبود نتیجه کاشت انجام شود. این نکات مراقبتی عبارتند از:

 • عدم مصرف سیگار و الکل از دو هفته قبل از کاشت
 • استفاده نمودن از داروهایی مانند داروهای ضد انعقادی خون (آسپرین، وارفارین و … )، داروهای درمان کننده ریزش مو (ماینوکسیدیل و … )، داروهای خواب آور (آلپرازولام و … ) و همچنین داروهای ضد التهاب (مفنامیک اسید، آکسار و … ) باید کاملا تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.
 • از انجام فعالیت های کاری و ورزشی سنگین که می تواند منجر به تعرق بیش از اندازه بدن شود، خودداری نمایید.
 • به هیچ عنوان از رنگ مو استفاده نکنید.
 • به طور مرتب و با دقت شستشوی روزانه موها را انجام دهید.
 • حداقل از سه روز قبل از کاشت، خواب و استراحت کافی داشته باشید. همچنین سعی کنید استرس را از خود دور نگه دارید و از رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • روز قبل از درمان حتما موهای سر خود را شست و شو دهید. همچنین شب قبل از درمان غذای حاوی مواد قندی، پروتئین و کربوهیدرات میل کنید.
 • روز درمان از لباس دکمه دار و گشاد استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از عطر و ادکلن استفاده نکنید.
 • روز درمان صبحانه ای کامل میل کنید و از خوردن کافئین به منظور پیشگیری از افزایش ضربان قلب اجتناب نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

 • رانندگی کردن در روز اول پس از کاشت مو ممنوع می باشد. به همین دلیل بهتر است با یک همراه به خانه برگردید.
 • احساس درد، تورم و کبودی پس از درمان کاملا طبیعی است. به همین دلیل برای تسکین این علائم می توانید از کمپرس یخ روی پیشانی خود استفاده نمایید. فراموش نکنید که تنها ده دقیقه (به صورت مدت زمان های یک دقیقه ای) در طول روز می توانید از این کمپرس استفاده نمایید.
 • از خارش پوست سر خود به شدت اجتناب نمایید. همچنین از اعمال فشار روی سر و محل کاشت به شدت خودداری کنید.
 • دو روز کامل استراحت داشته باشید و سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید.
 • رژیم غذایی مناسب و استفاده مرتب از آنتی بیوتیک های تجویز شده، تاثیر بیشتری در روند بهبودی شما خواهد داشت.
 • حداقل تا دو هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید. همچنین از رنگ کردن موها و شانه کردن موها در چند جهت اجتناب کنید.
 • تا دو هفته بعد از کاشت از سشوار استفاده نکنید.
 • تا یک ماه پس از درمان از مصرف دخانیات و الکل پرهیز نمایید.

سخن آخر؛

دلیل ریزش مو در افراد، با یکدیگر متفاوت است. قبل از تصمیم برای انجام کاشت مو، حتما از دلیل اصلی ریزش موی خود مطمئن شوید و درباره انتخاب روش کاشت، با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر محمدرضا مقدم نیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *