دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی سینه / مراقبت های بعد از پروتز سینه

0 / 5. 0

۶ دقیقه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

آنچه می خوانید...

یکی از روش هایی که برای حجیم کردن بافت سینه مورد استفاده قرار می گیرد پروتز سینه می‌ باشد. پروتز درون سینه شکل و اندازه مناسبی به سایز سینه های شما می دهد. امروزه به دلیل اهمیت زیبایی اندام، بسیاری از پزشکانی که جراحی پلاستیک انجام می ‌دهند جراحی پروتز سینه را نیز برای خانم ‌ها انجام خواهند داد.

هر یک از خانم هایی که پروتز درون سینه خود می گذارند باید مراقبت های بعد از جراحی پروتز را به خوبی در نظر داشته باشند. پزشک بعد از قرار دادن پروتز درون سینه تمامی نکاتی که مربوط به مراقبت ‌های پس از عمل می باشد را به بیمار اعلام می کنند. در ادامه برخی از مهمترین مراقبت هایی که مربوط به بعد از جراحی پروتز می باشد را نام می بریم.

چرا مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه اهمیت دارد

در عمل پروتز باید ایمپلنت را در قسمت زیرین بافت نرم سینه قرار دهند. در این صورت حجم مورد نظر در سینه های خانم ها به اندازه مناسب می رسد.

پروتز که درون سینه قرار گذاشته می شود به دو صورت سیلیکون و سالین می باشد. پروتزهای سالین را با استفاده از برش کوچک جایگذاری می‌ کنند که این نمونه پروتزها بعد از قرار دادن درون بافت سینه با استفاده از سرم پر می‌ شوند.

پروتزهای سیلیکونی دارای ژل سیلیکون هستند و به نسبت پروتزهای سالین جلوه طبیعی تری دارند برای جایگذاری پروتزهای سیلیکونی برش بزرگ ‌تری باید ایجاد شود. بیمار که پروتز درون سینه خود می گذارد اگر به خوبی مراقبت های بعد از جراحی را در نظر نگیرد نتیجه مثبتی از جراحی دریافت نخواهد کرد. عوارض ناشی از پروتز در صورت مراقبت نکردن به وجود می آید. هر یک از خانم ها با مراقبت های بعد از عمل می ‌توانند از عوارض قرار دادن پروتز درون سینه جلوگیری نمایند

مراقبت های بعد از پروتز سینه

بعد از جراحی پروتز درون سینه شما می توانید از پزشک در مورد مراقبت های پس از جراحی نکات لازم را بپرسید.  بعد از جراحی سینه اقدامات ضروری نیاز است که انجام شود تا نتیجه مثبتی از جراحی دریافت گردد. برخی از مهم‌ ترین نکات مراقبتی پس از جراحی سینه عبارت است از :

 1. در صورتی که شما بعد از جراحی پروتز تورم و کبودی روی سینه های خود مشاهده نمودید می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. مصرف کردن میوه های متنوع مانند آناناس روی بهبودی کبودی و تورم تاثیر زیادی می ‌گذرد. به همین دلیل در صورت مشاهده کبودی می توانید میوه هایی مانند آناناس را میل کنید.

۲. استعمال دخانیات بعد از جراحی پروتز درون سینه روی روند بهبودی شما تاثیر زیادی می گذارد. به همین دلیل بعد از جراحی پروتز درون سینه به مدت سه هفته از مصرف کردن دخانیات اجتناب نمایید.

۳. امکان دارد که بعد از جراحی در ناحیه سینه خود احساس کشیدگی و یا سفتی داشته باشید. در صورت احساس سفتی و کشیدگی ممکن است که احساس درد را هم تجربه کنید. این امر باید بدانید که کاملاً طبیعی می باشد. امکان دارد که تا چندین ماه حسی در ناحیه نوک سینه نداشته باشید که بعد از مدتی برطرف می گردد. اگر احساس  درد شما بعد از مدت زیاد برطرف نشد می توانید با پزشک خود تماس برقرار کنید و مشکلتان را برای پزشک مطرح نمایید.

۴.  پس از قرار دادن پروتز درون سینه پزشک به شما توصیه می ‌کند که از سوتین های طبی استفاده نمایید. سوتین های طبی از حرکات سینه جلوگیری می کنند. این سوتین ها موجب می گردند که بافت سینه ثابت نگه داشته شود. استفاده کردن از سوتین های طبیعی روی روند جراحی تاثیر زیادی می گذرد. در صورتی که شما سوتین طبیعی استفاده کردید و درد و فشار زیادی داشتید می ‌توانید آن را تعویض کنید.

۵.  انجام دادن کارهای فیزیکی سنگین باید بدانید که در هفته ‌های اولیه پس از جراحی به هیچ عنوان نباید صورت بگیرد اما رانندگی کردن ایرادی ندارد.

۶. پس از اینکه سه ماه از جراحی پروتز سینه شما گذشت باید برای بررسی و معاینه ام آر آی روی سینه انجام دهید. دقت داشته باشید که هر دو سال یک بار باید جهت ام آر آی به پزشک مراجعه کنید تا پزشک نتیجه ام آر آی شما را مورد بررسی قرار دهد.

۷. بعد از جراحی کردن پروتز درون سینه، رعایت کردن رژیم غذایی مناسب اهمیت زیادی دارد. شما به هیچ عنوان از غذاهایی که پر نمک هستند نباید استفاده کنید. آن دسته از غذاهایی که نمک زیادی دارند تورم و کبودی را بعد از جراحی افزایش می‌ دهند و روند بهبودی شما با استفاده از غذاهای پرنمک کاهش پیدا می‌ کند. توصیه می‌کنیم که از آب میوه‌های تازه استفاده بیشتری داشته باشید تا سریعتر نتیجه مناسبی از جراحی خود به دست بیاورید.

۸.  پس از جراحی سینه برای اینکه عفونت درون سینه شما به وجود نیاید باید داروهایی که پزشک تجویز کرده است را به صورت مرتب و کامل میل کنید. اگر درد در ناحیه سینه داشته باشید با استفاده از داروهای توصیه شده پزشک می توانید درد ناحیه سینه خود را کاهش دهید.

۹. در صورتی که شما برای جراحی سینه به کلینیک می روید بهتر است که یک همراه با خودتان داشته باشید. در این صورت مراقبت های لازم را پزشک به همراهتان می گوید تا به صورت اصولی مراقبت ها را انجام داده و روند بهبودی تان سریعتر انجام شود.

۱۰.  پس از جراحی سینه شما نباید به مدت سه هفته به پهلو بخوابید. به پشت خوابیدن یکی از مهم ترین نکاتی است که پزشک به شما توصیه می‌ کند تا به آن دقت داشته باشید.  شما باید به گونه‌ ای بخوابید که به پروتزها فشار وارد نشود. به هیچ عنوان روی شکم خود نخوابید.

۱۱.  یک الی دو هفته بعد از جراحی شما می توانید فعالیت های اجتماعی خود را انجام دهید. البته که باید بدانید فعالیت‌ های سنگین اصلاً نباید انجام شود.

۱۲.  بعد از جراحی دقت داشته باشید که به عضلات قفسه سینه تان به هیچ عنوان فشار وارد نشود. از انجام دادن فعالیت هایی که کششی هستند باید خودداری کنید تا آسیبی به پروتزها وارد نشود.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *