دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی بینی / مراقبت های بعد از عمل بینی

0 / 5. 0

۸ دقیقه
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی بینی جز پرطرفدار­ترین و متداول ترین جراحی های زیبایی در دنیا می باشد.این عمل با اهداف بهبود زیبایی چهره یا رفع مشکلات تنفسی یا هر دوی این موارد صورت می گیرد. عمل بینی برای افرادی که از چهره ی خود ناراضی هستند یا دارای مشکلات تنفسی می باشند گزینه ی مناسبی می باشد. از آنجایی که بینی دارای غضروف و استخوان می باشد در این عمل ممکن است غضروف یا استخوان را تغییر دهند. هنگام انجام این جراحی پزشک متخصص باید سایر ویژگی های چهره ی اشخاص را در نظر بگیرد. زیرا در برخی از موارد این جراحی نمی تواند گزینه ی مناسبی باشد و ممکن است نتیجه ی عکس داشته باشد. در عمل بینی آنچه که حائز اهمیت است رعایت نکات و مراقبت های بعد از عمل بینی می باشد.

خطرات عمل بینی کدامند؟

 • خونریزی های شدید
 • تشکیل سوراخ در بینی
 • نامتقارن شدن شکل بینی
 • ایجاد عفونت های خطرناک
 • به وجود آمدن درد، کبودی و تورم
 • بی حس شدن همیشگی داخل بینی
 • واکنش دادن بدن نسبت به دارو­های بیهوشی
 • به وجود آمدن مشکل هنگام تنفس از طریق بینی
 • …………………………………………………………………………………

  توجه داشته باشید با مراجعه به یک جراح بینی خوب، می توانید احتمال بروز این خطرات را کاهش دهید.

  اقدامات قبل از عملی بینی کدامند؟

  قبل از اینکه اقدام به انجام عمل بینی کنید، لازم است با پزشک متخصص خود ملاقات کنید. پزشک متخصص نکات مهم و مراقبت های قبل از انجام عمل بینی را برای شما ذکر می­کند. بنابراین لازم است تا شما این نکات را رعایت کنید. این نکات و مراقبت ها عبارتند از:

  معاینه

  قبل از عمل بینی پزشک باید یک معاینه کامل از شما انجام دهد. این معاینه از داخل و پوست بینی می باشد تا پزشک بتواند بهتر تشخیص دهد که کدام قسمت ها را تغییر دهد. علاوه بر آن یک سری آزمایش کامل نیز انجام می دهند. از جمله ی این آزمایش ها آزمایش خون می باشد. نکته ی مهمی که باید رعایت شود این است که در این معاینه تاثیر عمل بینی بر روی تنفس از طریق بینی حتما مورد بررسی قرار گیرد.

  عکس

  در مطب پزشک از زاویه های مختلف از بینی شما عکس گرفته می شود. این عکس ها توسط پزشک با استفاده از نرم افزار کامپیوتری تغییر داده می شوند تا به شما نشان داده شود که تاثیر عمل بر روی بینی شما چگونه است. با استفاده از بررسی این عکس ها پزشک می تواند در مورد اهداف جراحی بینی صحبت کند.

  سابقه ی پزشکی

  هنگام مشاوره پزشکان انگیزه ی شما از عمل بینی را جویا می شوند. همچنین باید از سوابق پزشکی شما آگاه باشند. مثلا اینکه آیا شما داروی خاصی مصرف می کنید، یا اینکه بیماری خونی خاصی دارید و … . همه ی این اطلاعات به انجام یک عمل خوب و تاثیر گذار بر روی بینی شما کمک می کنند.

  مراقبت های بعد از جراحی بینی

  مراقبت های بعد از خروج از اتاق عمل

  بعداز اتمام روند جراحی بینی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می شوید تا هوشیاری خود را به دست بیاورید. در این مرحله بعد از باز کردن چشم هایتانریال شما را به اتاق منتقل خواهند کرد. اهمیت داشتن یک همراه مناسب، در این مرحله خود را نشان می دهد. وقتی شما به تخت خودتان منتقل می شوید، نیاز است که بعد از گذشت مدتی، همراهتان به شما نوشیدنی های رقیق شده را بخوراند تا هم اثر داروی بیهوی زودتر از بدن شما خارج شود و هم گلویتان تازه تر شود. لازم این نوشیدنی ها، آب میوه های شیرین تری باشند که به افزایش قند خون شما بعد از عمل کمک کنند. گذاشتن کمپرس سرد بعد از خروج از اتاق عمل امری بسیار مهم است. این کمپرس سرد باید در اطراف چشم های شما قرار بگیرد تا از بروز میزان زیاد تورم و کبودی جلوگیری بنماید.

  بعد از چند ساعت که تا حدودی هوشیاری خود را به دست آورده اید و جراح از سلامت شما اطمینان حاصل کرده است می توانید مرخص شوید و به منزلتان بروید. دقت داشته باشید که ایجاد حالت تهوع بعد از به هوش آمدن بسیار طبیعی می باشد که با یک قرص برطرف خواهد شد. البته اثر داروی بیهوشی تقریبا تا ۲۴ ساعت در بدن شما خواهد بود که شما به طور مداوم احساس خواب آلودگی خواهید داشت که البته این مورد نیز طبیعی است و فردای عمل به طور کلی هوشیار خواهید بود.

  مصرف داروهای تجویزی توسط پزشکتان امری بسیار مهم است که باید در زمان های مشخص شده انجام شود. علاوه بر این ها تا فردای عمل از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کنید (غذاهای آبکی مصرف کنید) و فردای عمل شروع به خوردن غذاهای نرم کنید. مصرف پوره و آب آناناس می تواند به بهبود زخم های شما کمک کند.

  مراقبت های بعد از عمل بینی در کوتاه مدت

  به دلیل اینکه عمل بینی (رینوپلاستی) یکی از سخت ترین جراحی های پلاستیک می باشد، بنابراین رسیدن به یک نتیجه ی مطلوب برای بینی به انجام صحیح مراقبت های بعد از عمل بینی بستگی دارد. بهتر است که بعد از انجام عمل حتما یک عضو خانواده یا یک دوست برای مراقبت کنار شما باشد. مراقبت های عمومی تر بعد از عمل بینی عبارتند از:

  • بالا نگه داشتن سر
  • استفاده از چسب خشک
  • استراحت کامل بعد از عمل بینی
  • استفاده از کمپرس یخ بعد از عمل بینی برای کاهش تورم
  • مصرف کردن آب و مایعات به اندازه ی کافی
  • خودداری کردن از انجام فعالیت های سنگین و شدید ورزشی و بدنی
  • اجتناب از تماس با بینی و یا فشار دادن آن
  • اجتناب از فین کردن بینی به مدت ۳ هفته بعد از جراحی بینی
  • دوری کردن از گرما بعد از جراحی
  • به مدت ۳ ماه استفاده از عینک طبی و به مدت ۶ ماه استفاده از عینک آفتابی را کنار بگذارید.
  • برای جلوگیری از خونریزی بینی بهتر است به مدت دو هفته بینی خود را بالا نکشید و تا حد امکان سعی کنید از عطسه کردن خودداری کنید یا از طریق دهان عطسه کنید.

  نحوه ی بالا کشیدن بینی بعد از عمل

  • هنگام حمام کردن مراقب بینی خود باشید. بهتر است که سعی کنید صورت خیس نشود تا آب به بینی نرسد.
  • از مصرف دارو بدون دستور و تجویز پزشک جدا خودداری کنید. سعی کنید دارو­ها را با معده ی خالی مصرف نکنید.
  • از فریاد زدن، صحبت کردن با صدای بلند و خندیدن با شدت زیاد پرهیز کنید.
  • لازم است بینی با دستور پزشک شست و شو داده شود.
  • از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات همچون سیگار جدا خودداری کنید. چرا که این مواد سرعت بهبودی زخم را کند می کنند. بهتراست به مدت ۶ ماه قبل از عمل بینی و یک ماه بعد از انجام عمل از این مواد استفاده نکنید.
  آناتومی بینی

  مراقبت های بعد از عمل بینی در خانه کدامند؟

   برخی مراقبت های بعد از عمل بینی در خانه عبارتند از:

  • برای مسواک زدن از مسواک های نرم و کوچک استفاده کنید و مسواک زدن را به آرامی انجام دهید.
  • یک روز بعد از عمل بینی بهترین رژیم غذایی رژیم مایعات می باشد. بعد از آن بهتر است غذا­های سبک مصرف کنید. البته یک روز بعد از عمل می توانید از رژیم غذایی معمولی خود استفاده کنید.
  • برای تمیز کردن لبه های بینی بهتر است که از گوش پاک کن استفاده کنید.
  • اگر دچار خونریزی شدید از کمپرس یخ استفاده کنید. اگر که میزان خونریزی بینی شدید باشد بهتر است که با پزشک متخصص تماس بگیرید.
  • به هیچ وجه به پهلو نخوابید و سعی کنید به صورت طاق باز بخوابید.

  مراقبت های بعد از عمل بینی در بلند مدت

  اگر احساس می کنید که داخل بینی شما خشک است می توانید از پمادی که پزشک شما برایتان تجویز کنه به کمک گوشت پاککن استفاده بنمایید.

  از انجام ورزش های سنگین تا حداقل شش ماه پرهیز کنید و برای ادامه فعالیت های سنگین خود حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  ممکن است برطرف شدن باد بینی شما زمان بر باشد. در این صورت با تشخیص پزشک از کورتون برای برطرف کردن باد بینی استفاده خواهد شد. همچنین پزشک ماساژهایی را بای جا افتادن فرم بینی به شما آموزش خواهد داد.

  نکته مهم

  تحت هیچ شرایطی نتیجه ی جراحی بینی خودتان را با فردی دیگر مقایسه نکید. نتیجه ی جراحی بینی در افراد می تواند متفاوت باشد. این تفاوت به این دلیل است که فرم بینی مادرزادی و اولیه ی آن ها با هم تفاوت دارد. همچنین آناتومی داخل بینی و جنس پوست و نوع بینی (بینی گوشتی، بینی استخوانی) تمام افراد با هم فرق دارد. تمام این موضوعات بر روی نتیجه ی عمل بسیار تاثیرگذارند. بهتر ایت بینی خود را بعد از عمل با فرم بینی خود قبل از عمل مقایسه کنید و تنفس خود را بررسی کنید تا از نتیجه ی جراحی مطمئن شوید.

  سخن پایانی

  به طور کلی در طول زندگی هر شخصی چه بینی خود را عمل کند و چه عمل نکند بینی درحال تغییر می باشد. به همین دلیل بعد از عمل بینی سخت است که زمان دقیقی برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب مشخص گردد. اما خوشبختانه بیشتر تورم ها بعد از عمل بینی بعد از یکسال از بین می روند. برای اینکه بعد از عمل بینی یک نتیجه ی مطلوب برای بینی حاصل شود حتما باید دستورات پزشک متخصص رعایت شود، علاوه بر آن بهتر است نکات مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی کاملا در نظر گرفته شوند.

  جراحی پلاستیک بینی

  توسط:

  دکتر محمدرضا مقدم نیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک

  ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

  دکتر محمدرضا مقدم نیا

  دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *