دکتر محمدرضا مقدم نیا / پیکرتراشی و لاغری / بیش از ۱۰ نکته مراقبتی برای جراحی ابدومینوپلاستی

0 / 5. 0

۶ دقیقه
مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

بیش از ۱۰ نکته مراقبتی برای جراحی ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی یا تامی تاک برای هر بیماری می تواند متفاوت باشد. این تفاوت از میزان چربی خارج شده از بدن و سلامت عمومی بیمار ناشی می شود. موضوع مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی، موضوع بسیار مهمی است که باید حتما به آن توجه کنید. بیماران در بسیاری از موارد می خواهند بعد از جراحی، چون به فرم ایده آل خد رسیده اند، در کوتاه ترین زمان ه زندگی نرمال و عادی خود برگردند که البته این خواسته ای غیر منطقی و البته ناسالم می باشد. شما باید به بدن خود زمان دهید تا با شرایط جدید خود کنار بیاید و بازسازی و ترمیم شود.

برای آگاهی از مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی با ما همراه باشید.

برای مشاهده نمونه کار های جراحی های پیکرتراشی، ما را در صفحه ی پرایوت اینستاگرام دنبال کنید. بر روی این تصویر کلیک کنید.دکتر محمدرضا مقدم نیا

ریکاوری بعد از عمل به چه چیزهایی بستگی دارد؟

عوامل زیر در مدت زمان ریکاوری بعد از عمل موثرند:

 • سن بیمار
 • سلامت عمومی فرد
 • وزن بدن
 • توده ی بدنی
 • بیماری های زمینه ای
 • نوع جراحی

مراحل ریکاوری بعد از عمل

شاید نیاز باشد که فرد چندین ساعت بعد از جراحی در بیمارستان یا کلینیک بستری شود. حتی برخی بیماران نیاز دارند که یک شب یا بیشتر در بیمارستان بمانند. بعد از ترک بیمارستان، دوره ی نقاهت اصلی شروع می شود.

باید مراحلی که بعد از جراحی ابدومینوپلاستی طی می کنید را بشناسید تا بدانید در هر مرحله نیاز است که چه فعالیت هایی را ترک کنید. جراح شما باید در مورد مشکلات بعد از جراحی با شما صحبت کند تا شما حتی قبل از عمل، از مشکلات احتمالی بعد از انجام جراحی و مراقبت های ویژه ی آن آگاه شوید.

مراقبت از لوله های تخلیه کننده

جراح شما لوله ای را بعد از جراحی در بدن شما تعبیه می کند تا مایعات بدن ما به راحتی از طریق آن ها تخلیه شوند. این لوله های تخلیه ترشحات برای چندین روز بعد از جراحی در محل جراحی باقی می مانند تا ترشحات و خون های اضافی را تخلیه کنند. تیم پزشکی به شما نحوه ی استفاده و مراقبت از این لوله ها را خواهند گفت تا بدون مشکل بتوانید مراقبت های لازم برای آن ها را انجام دهید.

مصرف دارو ها

جراح شما حتما برای شما داروهایی تجویز خواهد که بعد از جراحی لازم است به موقع مصرف شوند. حتما نیاز است که آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انسداد تا زمانی که این لوله ها در ناحیه جراحی هستند، مصرف شوند. هم چنین ممکن است پزشک شما داروهای مخصوص استعمال خارجی مثل برخی پماد ها را برای شما تجویز کند که شما باید برای نحوه ی استفاده و مدت زمان استفاده از آن ها با جراحتان مشورت بنمایید.

پوشیدن گن

گن های مخصوص شکمی وجود دارند که برای حفاظت از ناحیه جراحی و جلوگیری از تورم برای حدوداً شش هفته پوشیده می شوند و این مورد کمک می کند تا مایعات در ناحیه تجمع نیابد و به حمایت از عضلات شکمی کمک می کند.

رژیم غذایی

غذاهایی که بعد از جراحی مصرف می کنید نباید نفاخ باشند و یا نباید غذاهای سفتی باشند که هضمشان سخت است. شما باید به بدن خود آسان بگیرید تا زودتر دوره ی نقاهت خود را طی نمایید.

نحوه خوابیدن

بیمار نیاز دارد که تا چندین روز بعد از جراحی، هنگام خوابیدن بالا تنه خود را کمی بالا تر از پایین تنه نگاه دارد. برای مثال چند بالش را به حالت شیب دارد پشت خود قرار دهد. زانوها هم باید تا حدودی خم شده باشند و در زاویه مناسبی باشند تا به تورم زودتر برطرف شود استفاده از بالشت در زیر زانوها می تواند به کاهش فشار به شکم کمک کند. جراح شما در این مورد به شما راهنمایی های لازم را می کند. تا جایی که ممکن است طبق این اصول استراحت کنید.

فعالیت های بدنی

نباید تا چند هفته بعد از جراحی، فرد پشت فرمان بنشیند. همچنین از انجام فعالیت های شدید فیزیکی تا چهار الی شش هفته خودداری شود . پزشک در مورد مرخصی گرفتن از محل کار و میزان استراحت در منزل راهنمایی های لازم را می کند. برای انجام فعالیت های سبک مثل پیاده روی باید حتما از جراح خود کسب اجازه کنید.

نکات عمومی درباره مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

حتما توجه داشته باشید که داشتن همراه در کنار خود در بیمارستان و محل انجام جراحی، بسیار ضروری است. بهتر است تا چند روز بعد از جراحی فردی از شما مراقبت کند تا مجبور به انجام کارهای سنگینی که به محل جراحی فشار وارد می کنند نشوید.  

تا چند روز از رفتن به حمام خودداری کنید و سعی کنید طوری بدن و سر خود را تمیز کنید که به ناحیه جراحی فشار وارد نشود و البته این نکته بسیار حائز اهمیت است که محل پانسمان باید خشک بماند. داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین نیز فقط باید در شرایط خاص و تحت نظر پزشک مصرف شوند چرا که این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

به دلیل مصرف برخی داروها مثل مسکن ها، تا چند هفته از مصرف الکل خودداری کنید. همچنین بهتر است که در این شرایط از مصرف سیگار نیز خودداری شود تا دور ی نقاهت کوتاه تری داشته باشید. مصرف سیگار و الکل می توانند روند ترمیم را به تاخیر بیندازند.

ابدومینوپلاستی

نکات مهمی که باید از پزشک خود بپرسید.

جراح یا تیم جراحی توضیحات لازم را برای بعد از جراحی به بیمار می دهند. به بیمار گفته می شود که موارد زیر را رعایت کند:

 • چگونگی مراقبت از بخیه ها و لوله های تخلیه
 • علائم عفونت و نشانه های خطر بعد از جراحی که نیاز به مراقبت های فوری دارد.
 • از انجام چه فعالیت های ورزشی باید خودداری شود که بخیه ها را درگیر می کنند.
 • چه زمانی نیاز است که به جراح مجدد مراجعه شود.
 • چه مقدار باید استراحت کرد.
 • چه مقدار باید غذا خورد و چه رژیم غذایی بهتر است.

البته انجام مینی ابدومینوپلاستی نیاز به مراقبت های کمتری داشته و دوره نقاهت کوتاه تری دارد.

فراموش نکنید بعد از انجام هر جراحی، مراقبت های بعد از عمل، اهمیتی هم اندازه با روند خود جراحی دارند. اگر این مراقبت ها به درستی انجام نشود تمام زحمات انجام شده برای آن جراحی، تحت شعاع قرار می گیرد.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *