دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی بینی / جراحی لیفت صورت و بهترین روش های آن

4 / 5. 2

۶ دقیقه
نمونه لیفت چهره

جراحی لیفت صورت و بهترین روش های آن

آنچه می خوانید...

لیفت صورت یا ریدیتکتومی، روشی شایع برای جوانسازی صورت است که با از بین بردن پوست اضافی منجر به تغییر و جوانسازی می شود. ریدیتکتومی می تواند پوست شل و آویزان اطراف خط فک را سفت کند و غبغب را نیز از بین ببرد. همچنین می تواند چین های عمیق اطراف دهان و بینی و آویزان شدن پوست و چربی اضافی زیر چانه و گردن را برطرف سازد. لیفت صورت می تواند باعث سفت شدن بافت های زیرین شود و نیز با جراحی زیبایی پیشانی، گونه ها، ابروها و پلک ها همراه باشد.

نکات لیفت صورت

جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

معمولا جراحی لیفت صورت به صورت سرپایی و از طریق بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. این روش ممکن است ۲ الی ۵ ساعت طول بکشد و معمولا افراد در همان روز پس از جراحی، مرخص می شوند، البته در صورت تایید صلاحیت از سوی پزشک.

لیفت مرسوم صورت، با استفاده از برش در جلوی گوش، و داخل موها انجام می پذیرد. جراح پوست را از عضلات عمیق صورت و چربی بلند می کند. سپس پوست را به آرامی در جهت بالا و خلفی می کشد و پوست اضافی را از بین می برد.

 ممکن است یک برش کوچک در زیر چانه ایجاد شود تا پوست و بافت عمیق گردن نیز محکم شود. این روش لیفت گردن نام دارد.

 برش ها با بخیه بسته می شوند و احتمالا برای از بین بردن خون و مایعات اضافی، یک یا دو روز، زیر پوست پشت گوش درن قرار داده شود و بانداژ نیز اعمال می گردد.

جدیدترین روش های جراحی لیفت صورت

روش های جراحی به طور مداوم در حال پیشرفت هستند تا باعث بهبود اقدامات زیبایی شوند. مثلا جراحی زیبایی بینی ، تزریق ژل و …

بسیاری از این روش ها روند بهبودی را سریع تر و راحت تر می کنند اما اغلب آن ها برای جراحی های مربوط به صورت کاربرد دارد.

معمولا، جراحی لیفت صورت از طریق بی حسی موضعی و یک برش در زیر چانه انجام می شود. از لیزر نیز برای  از بین بردن مقداری از چربی های موجود در زیر چانه و سفت شدن پوست این ناحیه استفاده می گردد.

ممکن است از آندوسکوپ در لیفت صورت و ابرو استفاده شود. استفاده از این دوربین های کوچک باعث ایجاد برش های کوچک تر نیز می گردد. در نتیجه آسیب کمتری به بافت ها وارد شده و زمان بهبودی با سرعت بیشتری سپری خواهد شد.

لیفت پیشانی را می توان با ایجاد برش های کوچک در جلوی خط مو انجام داد. سپس برای جلوگیری از افتادگی، آن را برداشته و در بافت های عمیق تری محکم خواهند کرد.

لیپوساکشن نیز می تواند چربی های بین چانه و گردن را از بین ببرد. این کار را می توان به عنوان بخشی از لیفت صورت انجام داد.

قبل از لیفت صورت

قبل از اینکه جراح بخواهد عمل لیفت صورت را برای شما انجام دهد، لازم است سابقه پزشکی و شرایط سلامت فردی شما را مورد بررسی قرار دهد. به این منظور پزشک، موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • فشار خون
 • لخته شدن خون
 • داروها
 • سیگار کشیدن
 • استفاده از مواد مخدر
 • آلرژی به مواد بیهوشی
 • اسکار
 • وضعیت پوست

همچنین لازم است با جراح، در مورد نوع بیهوشی، زمان بهبودی و عوارض احتمالی مشورت کنید و اهداف و انتظاراتان از جراحی را با توجه به نوع پوست و ساختار استخوان تان با پزشک در میان بگذارید.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب، ممکن است فرد به اقدامات اضافی مانند لیفت گردن، جراحی پلک، لیپوساکشن، تزریق چربی، از بین بردن چربی گونه، لیفت پیشانی، لیفت ابرو، لایه برداری یا لیزر و پروتز گونه یا چانه نیاز داشته باشد. از همین رو لازم است در مورد تمامی این جزئیات پیش از اقدام برای لیفت صورت، با جراح خود صحبت کند.

مزایای لیفت صورت

لیفت صورت ظاهری زیباتر و جوان تر را برای شما به ارمغان می آورد. به علاوه:

 • افتادگی پوست را از بین برده و آن را سفت می کند.
 • افتادگی گونه ها را در اطراف خط فک کاهش می دهد.
 • خطوط گوشه های دهان را برطرف می سازد.
 • چین و چروک بین گونه ها و لب ها را کاهش می دهد.
 • برش های ناشی از لیفت صورت پنهان می شود.

آیا لیفت برای صورت عوارض هم دارد؟

ممکن است لیفت صورت معایبی داشته باشد. یکی از معایبی که می توان برای آن در نظر گرفت ماندگار نبودن آن برای همیشه است.

پس از جراحی، دستیابی به ظاهر طبیعی برای مردان دشوارتر است، زیرا آن ها موهایی در جلوی گوش خود و یا خط ریش دارند. اگر خط ریش آن ها به سمت عقب و بالا کشیده شود، ممکن است غیر عادی به نظر برسد.

اگر لیفت صورت به صورت اصولی انجام نگیرد، در زنان و مردان می تواند منجر به کج شدن گوش شود.

اگر پوست صورت بیش از حد برداشته شود، ممکن است ظاهر چهره غیر عادی به نظر برسد.

مینی لیفت صورت یک عمل کم تهاجمی است که هدف آن برداشتن چین و چروک و افتادگی پوست در قسمت تحتانی صورت است. از آنجا که این روش شامل یک برش کوچک تر در اطراف گوش است، نمی تواند افتادگی گردن یا پوست اضافی را برطرف کند. همچنین ممکن است اسکار و زمان بهبودی آن کمتر از لیفت صورت مرسوم باشد.

هزینه جراحی لیفت صورت

برای تعیین هزینه این عمل جراحی لازم است که توسط جراح به خوبی معاینه شوید تا شرایط عمل برایتان مشخص شود. سپس بر مبنای تصمیم پزشک و اقداماتی که قرار است برایتان انجام گیرد، هزینه عمل لیفت صورت اعلام می شود.

در این معاینات پزشک به بررسی موارد زیر می پردازد:

 • نوع پوست
 • میزان افتادگی و شلی پوست
 • شرایط سنی مراجعین
 • میزان تغییراتی که مورد نیاز است
 • آیا فرد نیاز به جراحی های دیگر هم دارد یا خیر (لیفت گردن، جراحی پلک، پروتز و …)

با تعیین این موارد و نیز در نظر داشتن روش و ابزار مناسب برای عمل، مبلغی که به عنوان هزینه جراحی لیفت صورت باید پرداخت کنید، به شما اعلام می گردد.

نتیجه گیری

برخی از عوامل موجب شل شدن و افتادگی پوست صورت می شود. این عوامل شامل افزایش سن، استعمال دخانیات، ورزش نکردن و عوامل وراثتی است. با استفاده از جراحی لیفت می توان شادابی و جوانی پوست را به آن بازگرداند. امروزه روش های جراحی جدید نسبت به جراحی های مرسوم، دوران نقاهت کمتری دارند و بهبودی آن ها نیز سریع تر انجام می شود. به طور کلی اگر در انتخاب جراح برای لیفت دقت کنید، از عوارض کمتری برخوردار خواهید بود و به نتیجه دلخواه می رسید.

SOURCE: https://www.medicalnewstoday.com/articles/244066

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *