دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی بینی / بهترین روش های جراحی زیبایی بینی

0 / 5. 0

۶ دقیقه
بهترین روش های جراحی بینی

بهترین روش های جراحی زیبایی بینی

آنچه می خوانید...

رینوپلاستی یکی از رایجترین و محبوبترین جراحی های پلاستیک در سراسر جهان است. عمل بینی گزینه ی بسیار خوبی برای افرادی است که می خواهند تغییرات قابل توجه و دائمی در اندازه، شکل و عملکرد بینی خود ایجاد کنند. در ادامه این مقاله به معرفی بهترین روش های جراحی زیبایی بینی می پردازیم.

جراحی بینی چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

با اینکه امروزه این عمل بیشتر برای رسیدن به اهداف زیبایی انجام می شود اما با انجام این جراحی می توان به برطرف کردن مشکلات تنفسی نیز کمک کرد و علائم آپنه خواب ( شرایطی که تنفس فرد در هنگام خواب دچار وقفه می شود) و مشکل خروپف را کاهش داد. انجام جراحی بینی به اصلاح بینی هایی که  در اثر ورزش، تصادف یا جراحت ناشی از هر گونه حادثه آسیب دیده اند نیز کمک بسیاری می کند.

پروسه ی انجام جراحی های بینی ممکن است بین یک تا سه ساعت زمان ببرد. انواع مختلفی از جراحی بینی وجود دارد که هرکدام نتیجه ی خاص خود را برای بیمار ارائه می دهند. شایان ذکر است که شرایط و اهداف هر بیمار از انجام این عمل منحصر به فرد است بنابراین نتیجه ی مطلوب در مورد هر فرد می تواند متفاوت باشد. در ادامه به انواع روش های جراحی بینی می پردازیم.

فیلم جراحی بینی بسیار گوشتی توسط دکتر محمدرضا مقدم نیا

روش های مختلف جراحی بینی

روشی که جراح برای انجام جراحی بینی شما انتخاب می کند به شرایط و ساختار بینی و نیز اهداف و خواسته های شما از این عمل بستگی دارد. به طور کلی این جراحی در بیشتر موارد به دو روش باز و بسته انجام می شود که هر کدام شرایط و نتایج خاص خود را برای بیمار به ارمغان می آورند.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز که به آن جراحی خارجی بینی نیز می گویند یکی از روش های انجام رینوپلاستی است که برای بیمارانی انجام می شود که بینی آنها به انجام اصلاحات و تغییرات بیشتری نیاز دارد. در این روش جراح متخصص شما برشی را در قسمت پایینی کلوملا (دیواره ی بین دو سوراخ بینی) ایجاد می کند و پوست بینی را برای دسترسی کامل به قسمت های داخلی بینی بلند می کند.

در این روش به دلیل دید و دسترسی خوب پزشک به بافت زیرین و ساختار داخلی بینی، جراح آزادی بیشتری برای ایجاد تغییرات و اصلاحات لازم در ساختار استخوان، بافت بینی و قسمت غضروف و در نتیجه شکل دادن به بینی مطابق با میل و خواسته ی بیمار بدون وارد کردن آسیب به مجرای تنفسی بینی را دارد. همچنین در جراحی بینی به روش باز با بلند کردن پوست بینی جراح امکان تغییر موقیعت بینی را نیز خواهد داشت.

پس از انجام تغییرات نیز برش ایجاد شده در قسمت کلوملا راحت تر از روش بسته بخیه زده می شود و تمهیدات لازم برای ثابت نگه داشتن بینی بعد از جراحی انجام می شود. جراحی بینی به روش باز گزینه ی بسیار خوبی برای بیمارانی است که مشکلاتی از قبیل بدفرمی یا ناهنجاری های ژنتیکی در ساختار بینی، مشکلات و بدفرمی ناشی از ضربه یا جراحی بینی قبلی خود دارند و نیز کسانی که نیاز به انجام پیوند در قسمت بینی خود دارند نیز این روش بهترین گزینه برای آنها می باشد و نتیجه ای عالی خواهد داشت.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی رینوپلاستی اندونازال یا همان جراحی بینی به روش بسته، جراح برش های مورد نیاز را در قسمت های داخلی سوراخ های بینی و کاملاْ خارج از دید و به صورت مخفی ایجاد می کند. در این متد جراحی، تغییرات و اصلاحات لازم از طریق مسیرهای جراحی جداگانه در سوراخ های چپ و راست بینی فرد انجام می دهد. با داخلی بودن برش های جراحی و به روش بسته، تهاجم در این روش کمتر بوده و هیچ جای زخم قابل مشاهده ای بر روی پوست بیمار ایجاد نخواهد شد.

عدم ایجاد برش در قسمت کلوملار خود به کاهش میزان آسیب های وارده در حین ایجاد بسیاری از تغییرات اصلاحی در حین عمل کمک بسیاری می کند و موجب ایجاد تورم کمتری در دوره ی بهبودی بیمار می شود. این روش در جراحی بینی بیشتر برای افرادی که نیاز به ایجاد تغییرات کمتری در ساختار بینی خود دارند مناسب است اما در بیمارانی که نیاز به اصلاحات بیشتری دارند این روش ممکن است موجب عوارض نامطلوبی در مجاری تنفسی فرد شود.

محل برش ها در روش های مختلف جراحی بینی
محل برش ها در جراحی بینی به روش های مختلف

رینوپلاستی چه تغییراتی را در بینی ایجاد می کند؟

بسته به وضعیت عملکردی و ظاهری بینی شما و خواسته ای که از جراح خود دارید، جراح پلاستیک شما می تواند نوع خاصی از جراحی بینی را انتخاب و یکی از تغییرات زیر را در بینی شما ایجاد کند.

جراحی بینی کاهشی

در این جراحی بینی همانطور که از اسم آن معلوم است، سایز بینی را کم میکند. بخش های مختلفی از بینی وجود دارد که می توان با کوچک تر کردن آن ها سایز کلی بینی را کاهش داد.

جراحی بینی بعد از آسیب دیدگی

ساختار بینی از بخش ها و غضروف های مختلفی تشکیل شده که وقتی یک حادثه ای اتفاق می افتد می تواند بر روی بخش های مختلف بینی تاثیر منفی بگذارد. این حوادث می تواند باعث شکستگی استخوان بینی، تاثیر منفی بر روی تنفس و ایجاد انحراف بینی شود. جراحی ترمیمی به بهبود وضعیت بینی می پردازد.

جراحی بینی افزایشی

در این جراحی، جراح شما به افزایش حجم استخوان بینی شما و یا پیوند بافت می پردازد. در این نوع جراحی، ممکن است جراح از غضروف نقاط دیگر بدن شما برای استفاده در بینی استفاده کند. این نوع جراحی بینی بسیار جراحی مهم و دقیقی است که کاملا بستگی به تبحر جراح دارد.

جراحی بینی ترمیمی

این نوع جراحی برای بهبود وضعیت عملکردی و ظاهری بینی، بعد از یک جراحی بینی  اولیه است. بسیاری از مراجعه کنندگان از جراحی بینی قبلی خود از نظر ظاهری ناراضی هستند و یا دچار مشکلات تنفسی شده اند.

دوران نقاهت

دوران نقاهت پس از انجام جراحی رینوپلاستی نیاز به مراقبت های خاص خود دارد و در افراد مختلف نیز متفاوت خواهد بود. مدت زمان نقاهت بیمار به طور تقریبی چیزی بین پنج روز تا یک هفته می باشد. اما از آنجا که جراحی بینی به روش بسته نسبت به جراحی بینی به روش باز تهاجم کمتری دارد، میزان تورم و کبودی در این روش بسیار کمتر بوده (در برخی بیماران ممکن است هیچ کبودی نیز وجود نداشته باشد) که این خود به کوتاهتر بودن دوران نقاهت بیمار کمک شایانی می کند و بیمار بسیار سریعتر بهبود یافته و می تواند به روال عادی زندگی خود بازگردد.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *