0 / 5. 0

۶ دقیقه
جراحی چانه

جراحی زیبایی چانه

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی چانه یکی از روش های جراحی پرکاربرد می باشد که هدف آن ایجاد تناسب بین اندازه و فرم چانه با اجزای صورت می  باشد. بد فرمی موجود در چانه می تواند سبب شود تا چهره فرد زیبایی مطلوب را نداشته باشد و همین مورد سبب کاهش اعتماد به نفس در افراد شود.

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد جراحی زیبایی چانه با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. به طور کلی زیبایی هر یک از اجزای صورت می تواند  تا حد بسیار زیادی در زیبایی چهره افراد اثرگذار باشد. مهم ترین نکته در ایجاد زیبایی چهره وجود تناسب در اجزای صورت می باشد. بنابراین روش های جراحی تلاش می کنند تا حد ممکن این تناسب را در اجزای صورت برقرار کنند. یکی از روش های جراحی بسیار پرکاربرد در این زمینه استفاده از جراحی زیبایی چانه می باشد. اگر جزء افرادی هستید که اخیرا فکر انجام این روش زیبایی افتاده اید، به شما پیشنهاد می کنم که تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا در مورد این روش زیبایی با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. بنابراین موارد زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جراحی زیبایی چانه
جراحی زیبایی چانه
  • ایرادات چانه که نیاز به جراحی دارد
  • جراحی زیبایی چانه چگونه انجام می شود؟
  • انواع روش های جراحی زیبایی چانه
  • خلاصه نکات مقاله

ایرادات چانه که نیاز به جراحی دارد

با وجود اینکه چانه جزء اجزایی از صورت می باشد که بیشتر حالت استخوانی دارد تا غضروفی، ولی عوامل مختلفی می تواند سبب شود تا چانه  تناسب خوبی با اجزای دیگر صورت نداشته باشد. با انجام یک آزمایش ساده شما می توانید تشخیص دهید که آیا چانه شما متناسب صورت است و یا نه. برای انجام این آزمایش می توانید نوک انگشت خود را بر روی خط میانی لب گذاشته و آن را به طرف پایین بکشید، در صورتی که ادامه خط نوک چانه شما برسد چانه شما از نظر وضعیت قرار گیری در صورت در حالت نرمال قرار دارد. اما تنها این فاکتور نمی تواند ملاک تناسب چانه با صورت شما باشد. در ادامه در مورد ایراداتی که ممکن است در چانه وجود داشته باشد صحبت خواهیم کرد.

عقب رفتگی چانه

این عارضه معمولا در اثر ژنتیک در فرد ایجاد می شود. البته شاید نتوان به آن عارضه گفت. چرا که این ویژگی مشکل و یا بیماری به حساب نمی آید، ولی به صورت کلی چهره فرد را تحت تاثیر قرار داده و از زیبایی چهره فرد کاسته می شود. البته فقط ژنتیک عامل ایجاد چانه عقب رفته در افراد نیست، بلکه گاهی اوقات اتفاق می افتد که رشد فک بالا و پایین هماهنگ نبوده و این موضوع سبب ایجاد این نوع چانه در افراد می شود.

جلو آمدگی چانه

جلو آمدگی چانه تنها ظاهر افراد را تحت تاثیر قرار نمی دهد، بلکه تاثیر بسیار زیادی بر هم راستایی دندان های فک بالا و پایین فرد دارد. این نوع عارضه بر روی عملکرد دندان ها هم تاثیر گذاشته و سبب می شود تا فرد در هنگام جویدن غذا احساس درد و ناراحتی داشته باشد.

کوچک بودن و یا بزرگ بودن چانه

همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، یکی از فاکتورهای اصلی زیبایی چانه در افراد تناسب چانه با اجزای صورت می باشد. در بسیاری از موارد چانه دارای عارضه خاصی نیست ولی اندازه آن متناسب با سایر اجزای صورت نیست و این موضوع سبب می شود تا فرد نیاز به جراحی زیبایی داشته باشد.

جراحی زیبایی چانه چگونه انجام می شود؟

این روش جراحی به گونه های مختلفی انجام  می شود و هدف آن رفع نواقص چانه و ایجاد تناسب چانه با سایر اجزای صورت می باشد. در این روش جراحی از تکنیک های مختلفی چون جراحی استخوان، تزریق و فرم دهی چانه و قرار دادن پروتز استفاده می شود. در این روش جراحی بر  اساس اینکه فرد دارای چه نواقصی در ناحیه چانه است، جراحی های لازم برای او انجام می شود. انواع جراحی های زیبایی چانه شامل موارد زیر می باشد.

  • منتوپلاستی: این روش جراح برای کوچک کردن چانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، در این روش جراحی یک برش در ناحیه دهان و یا زیر چانه ایجاد می شود و سپس جراح از طریق این برش اقدام به تراشیدن چانه می کند. معمولا در این نوع جراحی از مواد فیلر هم برای فرم دهی چانه استفاده می کنند.
  • برجسته کردن چانه: در این نوع جراحی هم برش یا از طریق دهان و یا زیر فک ایجاد می شود. معمولا ایجاد برش در دهان معمول تر می باشد. سپس پزشک اقدام به قرار دادن پروتز در چانه ها می کند و در این روش هدف بزرگ کردن سایز چانه ها می باشد.
  • چانه های عقب رفته و جلو آمده: برای اصلاح این نوع چانه ها از روش های ارتودنسی استفاده می شود. البته در نهایت از روش های تزریق و یا تراشیدن برای فرم دهی بهتر چانه ها استفاده می شود.
جراحی زیبایی چانه چگونه انجام می شود؟
جراحی زیبایی چانه چگونه انجام می شود؟

انواع روش های جراحی زیبایی چانه

  • تراشیدن استخوان چانه ها: یکی از روش های رایج برای رفع نواقص چانه تراشیدن استخوان می باشد. در  این روش با استفاده از ابزارهای مخصوص نواحی اضافه در استخوان چانه را تراشیده و آن را کوچک می کنند. البته این روش تنها برای کوچک کردن چانه مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه یکی از کاربرد های آن رفع بدفرمی های موجود در چانه می باشد.
  • تزریق فیلر: .یکی دیگر از روش هایی که در جراحی زیبایی چانه مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از فیلرها برای فرم دهی چانه می باشد.
  • استفاده از پروتز: یکی از رایج ترین روشهایی که برای جراحی چانه مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از پروتزهای مختلف می باشد. معمولا پروتزها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که هدف برجسته سازی  بزرگ کردن چانه ها باشد. مهم ترین فاکتوری که برای انتخاب پروتز می بایست مد نظر باشد، پروتزهایی است که بیشترین سازگاری را با استخوان چانه  داشته باشند.

خلاصه نکات مقاله

جراحی زیبایی چانه یکی از روش های جراحی پرکاربرد می باشد که هدف آن ایجاد تناسب بین اندازه و فرم چانه با اجزای صورت می  باشد. بد فرمی موجود در چانه می تواند سبب شود تا چهره فرد زیبایی مطلوب را نداشته . همین مورد سبب کاهش اعتماد به نفس در افراد شود. بد فرمی های موجود در چانه  شامل عقب رفتگی چانه، جلو آمدگی چانه و کوچک بودن و یا بزرگ بودن اندازه چانه می باشد. از روش ها متفاوتی برای رقع بد فرمی های چانه استفاده می کنند که مهم ترین آن ها شامل تراشیدن استخوان، استفاده از فیلر و پروتز می باشد.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *