دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی سینه / جراحی پروتز سینه، همه چیز در مورد آن

0 / 5. 0

۸ دقیقه
ایمپلنت سینه

جراحی پروتز سینه، همه چیز در مورد آن

آنچه می خوانید...

جراحی پروتز سینه یکی از انواع جراحی های زیبایی است که با هدف بزرگ کردن و فرم دهی سینه انجام می شود. در روند این جراحی با به کار گیری انواع پروتز های مصنوعی و جایگذاری آن ها زیر بافت سینه، می توان افتادگی سینه ها و نیز کوچکی آن ها را ترمیم نمود. با قرار دادن پروتزها در ناحیه سینه طی یک عمل جراحی، سینه های زنان بزرگ تر، زیباتر و خوش فرم تر می شود.

جراحی پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

مراحلی که برای انجام جراحی پروتز سینه طی می شود به شرح زیر است:

در ابتدای جراحی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد تا در طی روند جراحی، فرد متوجه تغییرات و درد ناشی از عمل پروتز سینه، قرار نگیرد. این بیهوشی می تواند به صورت تزریق یا مصرف داروهای بیهوشی باشد.

سپس برش هایی به منظور ایجاد کانالی برای وارد کردن پروتز های سینه باید ایجاد شود. برش ها معمولا در نواحی چین طبیعی زیر سینه یا زیر بغل ایجاد می گردد. هر کدام از این موارد، بر اساس تشخیص پزشک انتخاب خواهد شد. در حقیقت محل برش ها به گونه ای است که اگر ردی از جراحی در آینده باقی ماند، به وضوح قابل رویت نباشد. انواع برش ها برای قرار دادن پروتز سینه به شرح زیر است:

 1. برش دور هاله سینه
 2. برش در زیر بغل
 3. برش در زیر سینه و روی چین افقی آن
 4. دور ناف

با ایجاد برش ها در نواحی مورد نظر، شرایط برای قرار دادن پروتز سینه فراهم می شود. پروتزها در زیر عضلات سینه و یا پشت بافت آن قرار می گیرند. در نهایت محل برش توسط بخیه ها بسته می شود.

انواع پروتز سینه

پروتزهای سینه را از لحاظ جنس و فرم، می توان به دو گروه تقیم بندی نمود که هر کدام شامل چند مدل پروتز هستند.

انواع پروتز از لحاظ جنس

پروتزهای این گروه به سه نوع سالینی (آب نمکی) ، سیلیکونی و کامپوزیتی جایگزین تقسیم بندی می شود.

پروتزهای سالینی

مواد تشکیل دهنده این پروتزها همان طور که از نامشان مشخص است، سرم سالین یا همان آب نمک است. از همین رو در صورت پاره شدن پروتز، ماده داخل آن جذب بذن می شود. دیواره این نوع از پروتزها از جنس سیلیکون های نفوذناپذیر هستند. پروتزهای آب نمکی در مقایسه با سیلیکونی ها از استحکام بیشتری برخوردارند. برشی که برای قرار دادن این پروتزها ایجاد می شود، نسبت به نوع سیلیکونی آن کوچک تر است.

پروتزهای نمکی برای خانم های لاغر و دارای سینه های بسیار کوچک مناسب نیست. این نوع پروتزها غالبا برای خانم هایی که سن آن ها بیشتر از ۱۸ سال است، مورد استفاده قرار می گیرد. پروتزهای نمکی فرم یکدستی به سینه ها می بخشند اما طبیعی خیر. در حقیقت برای افرادی که می خواهند سینه های آن ها بیش از اندازه نرمال، بزرگ و حجیم باشد از این نوع پروتز استفاده می شود.

پروتزهای سیلیکونی

این پروتزها حاوی مواد سیلیکونی درون خود هستند که اگر به هر دلیل، به بیرون نشت پیدا کند، جذب بدن نشده و در جای خود باقی می ماند. بافت پروتزهای سیلیکونی تا حد زیادی شبیه بافت سینه است. بر خلاف پروتزهای سالینی که بیشتر برای حجم دهی بیش از اندازه مورد استقبال قرار می گیرد، سیلیکونی ها برای افرادی مناسب است که نمی خواهند حجم دهی زیادی داشته باشند.

از جمه تفاوت هایی که پروتزهای سیلیکونی با پروتزهای سالینی دارند این است که هزینه بیشتری در قبال آن ها پرداخت می شود و همچنین برش ایجاد شده برای قرار دادن آن ها، بزرگ تر است.

پروتزهای کامپوزیتی جایگزین

این پروتزها از رشته های پلی پروپیلن، روغن سویا و … تشکیل می شود که نسبت به دیگر هم گروهی های خود، موارد استفاده کمتری دارد.

انواع پروتز از لحاظ فرم ظاهری

این گروه از پروتزها متشکل از ماده سیلیکونی هستند اما از لحاظ شکل ظاهری به دو گروه تقسیم می شوند.

پروتزهای گرد (Round)

این ایمپلنت ها برای افرادی مناسب است که می خواهند سینه هایی با فرم گرد و حجیم تر از فرم معمول داشته باشند، قصد جراحی های اصلاحی را دارند. همچنین برای افرادی که بافت سینه نرم و خوبی دارند و شکل اولیه سینه آن ها عاری از هر نقصی است، مناسب است.

پروتزهای قطره اشکی (Teardrop)

پروتزهای قطره اشکی برای افرادی مناسب است که:

 • می خواهند سینه هایی با فرم طبیعی داشته باشند.
 • دچار افتادگی، بدفرمی و نامتقارنی سینه هستند.
 • بافت اولیه خوبی در ناحیه سینه ندارند.
 • دارای سینه های تختی هستند.
اندازه ایمپلنت سینه

مزایای جراحی پروتز سینه

از جمله مزایای پروتز سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بزرگ تر شدن سینه ها
 • خوش فرم شدن و گرد شدن سینه ها
 • بالاکشیده شدن و لیفت سینه های کوچک و افتاده
 • رفع افتادگی و شلی بافت سینه ها
 • ایجاد قرینگی در سایز و فرم کلی سینه
 • روشی ایمن و بی خطر
 • ماندگاری طولانی مدت

ماندگاری پروتز های سینه چقدر است؟

به طور کلی مدت زمان دوام و ماندگاری کیفیت پروتزهای سینه ۱۰ الی ۱۵ سال است. در صورتی که تمامی مراقبت های لازم در جهت حفظ کیفیت آن انجام شود و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه رعایت گردد، می توان مدت زمان دوام پروتزهای سینه را افزایش داد.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

تمامی نکات مراقبتی لازم پس از جراحی پروتز سینه، به صورت کامل توسط جراح به شما اعلام می شود. برخی از مهم ترین آن ها به شرح زیر است.

 • تا اتمام روند بهبودی باید از سوتین های طبی استفاده شود.
 • تا اتمام روند بهبودی و قطع روند خونریزی نباید فعالیت سنگین و پرفشار داشته باشید. زیرا می تواند موجب خونریزی، اختلال در روند بهبودی و بروز مشکل در نتیجه جراحی پروتز سینه باشد.
 • تا مدت محدودی انجام انواع فعالیت های ورزشی ممنوع است.
 • استفاده از انواع قرص های مسکن برای تسکین درد باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.
 • با استفاده از پمادهای مخصوصی که از سوی پزشک جراح توصیه می شود، می توانید روند بهبودی محل بخیه ها را سرعت ببخشید.
 • استفاده از برخی از داروهایی که احتمال بروز عفونت ها را کاهش می دهند، با تایید پزشک مانعی ندارد.

جراحی پروتز سینه برای چه افرادی مناسب است؟

با وجود اینکه جراحی پروتز سینه، یک عمل مختص زنان است، اما باید بدانید که شاید همگی آن ها شرایط لازم برای جراحی را نداشته باشند. افراد با هر یک از شرایط زیر می توانند جراحی پروتز سینه انجام دهند.

 • زنانی که سینه های کوچک، شل و افتاده دارند.
 • زنانی که به بیماری های خاص از جمله ایدز و هپاتیت مبتلا نیستند.
 • زنانی که داروهای خاصی استفاده نمی کنند.
 • زنانی که ممنوعیت های پزشکی خاصی در خصوص عدم انجام انواع جراحی های زیبایی ندارند.
 • زنانی که بعد از زایمان و بارداری و شیردهی تغییرات گسترده ای را در بخش های مختلف سینه شاهد هستند.
 • زنانی که آخرین بارداری شان را انجام داده اند و تصمیمی مبنی بر تجربه مجدد بارداری و زایمان ندارند. به طور کلی توصیه می شود که زنان بعد از آخرین تجربه بارداری شان برای این جراحی اقدام کنند تا تجربه های بعدی زایمان و بارداری و شیردهی مشکلی در نتیجه جراحی پروتز سینه برایشان حاصل نکند.

هزینه جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه می تواند برای افراد مختلف، هزینه های متفاوتی را شامل شود. علت این تفاوت هزینه ها بستگی به مولفه های مختلفی دارد که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • نوع پروتز
 • جنس ایمپلنت
 • بافت از دست رفته سینه
 • میزان و نوع تغییراتی که باید اعمال شود.
 • نوع و تعداد برش ها
 • سن افراد

از همین رو بهترین راه برای اطلاع از هزینه دقیق پروتز سینه این است که به صورت حضوری نزد جراح مورد نظر مراجعه کنید. جراح با در نظر داشتن شرایط و انتظارات شما، بهترین نوع ایمپلنت و روش جراحی سینه را تعیین می کند.

بهترین جراح پروتز سینه

جراحی پروتز سینه از حساسیت بالایی برخوردار است. زیرا هر گونه خطا در روند جراحی ممکن است در شیردهی و حس این اندام، موجب بروز نقص هایی شود. بنابراین اگر می خواهید بهترین جراح پروتز سینه را انتخاب کنید، لازم است در این زمینه به خوبی تحقیق کنید.

در این راستا می توانید از نمونه کارهای موجود پزشک در شبکه های اجتماعی استفاده کرده و یا رضایتمندی مراجعین او را بررسی نمایید. علاوه بر این موارد، مراجعه حضوری، دید بازتری از سبک کاری و میزان مهارت پزشک به شما می دهد. زیرا در این ملاقات حضوری می توانید صراحتا از توقعات خود صحبت کنید و نظرات پزشک را نیز متعاقبا، بشنوید.

نتیجه گیری

جراحی پروتز سینه یکی از چندین عمل زیبایی است که توسط جراح پلاستیک، زیبایی و ترمیمی انجام می شود. این عمل زیبایی در صورتی که توسط پزشکی متخصص و با تجربه در این زمینه انجام گیرد، عوارض بسیار کمی در پی دارد. اگر می خواهید نتیجه بسیار مطلوبی از عمل پروتز سینه کسب کنید، تا حد ممکن عجولانه برخورد نکنید و برای تصمیم گیری در مورد بهترین جراح پروتز سینه، وقت کافی صرف کنید.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *