دکتر محمدرضا مقدم نیا / تزریق زیبایی / تزریق ژل، یکی از بهترین روش های جوانسازی

0 / 5. 0

۶ دقیقه
تزریق ژل لب

تزریق ژل، یکی از بهترین روش های جوانسازی

آنچه می خوانید...

زیبایی یکی از مقوله هایی است که هم دارای بعد جسمانی و هم بعد روانی است. به همین دلیل بین افراد به ویژه خانم ها بسیار مورد توجه قرار دارد. امروزه روش های متعددی برای زیبایی موجود است که یکی از آن ها تزریق ژل است. مواد فیلر مختلفی در این روش مورد استفاده قرار می گیرد که شامل: کلاژن، هیالورونیک اسید و هیدروکسی آپاتیت است. این مواد منشاء طبیعی داشته و به همین علت، ماندگاری کمتری نسبت به مواد مصنوعی دارند.

تزریق ژل دور چشم

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام تزریق ژل تاثیر بسیار زیادی در بی خطر بودن و کاهش عوارض آن دارد. برای همین منظور است که همواره توصیه می شود برای تزریق هر نوع فیلر به مرکزی معتبر مراجعه کنید. چرا که هر نوع اشتباه در نوع و محل تزریق می تواند عوارض ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد. البته عوارض تزریق ژل حتی در موارد بسیار حاد هم ماندگاری چندانی نداشته و پس از مدتی برطرف می شود.

زمانی که برای تزریق ژل نزد یک پزشک متخصص مراجعی می نمایید، در ابتدا نواحی مختلف صورت را مورد ارزیابی قرار می دهد و با استفاده از دستگاه های آنالیزگر کلیت صورت را مورد بررسی قرار می دهد. سپس نواحی مورد نیاز برای تزریق ژل و میزان مواد تزریقی مورد نیاز برای آن ها را مشخص می کند.

چه موادی برای تزریق ژل استفاده می شود؟

موادی که برای تزریق ژل استفاده می شود از لحاظ مواد تشکیل دهنده و ماندگاری شان باهم متفاوت هستند. به طور کلی می توان گفت عمده ترین مواد تشکیل دهنده ژل ها شامل قند و اسید هیالورونیک است. همچنین ژل ها حاوی کلاژن هم هستند که یا در آزمایشگاه تولید و یا از خوک و گاو استخراج می شود.

گاهی اوقات مواد تشکیل دهنده فیلرها حاوی چربی است که از بدن خود فرد استخراج می شود. از دیگر مواد ژل ها پلیمرها هستند که خود انواع مختلفی دارند:

 • پلی کاپرولاکتون
 • هیدروکسیلاپاتیت کلسیم
 • اسید پلی لاکتیک
 • پلی متیل متاکریلات

گفتیم که ژل ها انواع مختلفی دارند. از جمله رایج ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ژل صورت Restylane: ماده تشکیل دهنده این ژل، هیالورونیک اسید است. ژل Restylane غیرحیوانی است و به مورد تخریب قرار نمی گیرد. تنها با چند تزریق کوچک می تواند حجم و قوام نواحی مورد را افزایش دهد. تزریق این نوع ژل برای تمامی چین و چروک های پوست به ویژه اطراف چشم و دهان مناسب است.

ژل Radiesse: مواد تشکیل دهنده این نوع ژل ها هیدروکسی آپاتیت کلسیم است که جزو مواد مصنوعی به شمار می آید و می تواند چین و چروک های متوسط تا شدید را از صورت محو کند. باید بدانید که مواد تشکیل دهنده این ژل ها از میزان مانگاری بالایی برخوردارند. زیرا باعث تشکیل کلاژن توسط سلول ها و در اطراف میکروسفرها می شود.

ژل Sculptra: اولین ژل تزریقی که از سوی FDA مورد تایید قرار گرفته است این نوع ژل ها هستند. ژل Sculptra می تواند برای افراد مبتلا به HIV حجم از دست رفته را جبران کند. این ژل ها از پلی لاکتیک مصنوعی تشکیل شده و در میکروسفرها موجود است.

ژل Revanesse: این نوع از ژل ها می توانند چین و چروک های متوسط تا شدید را در صورت از بین ببرد، به ویژه خطوطی که بر روی بینی وجود دارد. ژل Revanesse متشکل از هیالورونیک اسید است.

ژل صورت Juvederm: ماده Juvederm یکی از مواد طبیعی است که موجب حجم دهی و حفظ رطوبت پوست می شود. پایه این ژل متشکل از هیالورونیک اسید است و چین و چروک های متوسط تا شدید را از بین می برد.

چه نواحی برای تزریق ژل مناسب است؟

 • چین و چروک های قابل رویت دور بینی
 • خطوط موجود در کنار لب ها که تا پایین امتداد دارند.
 • چین و چروک های موجود در چانه و اطراف آن
 • حجم دهی چانه برای افرادی که چانه های کوچک و نامتناسبی با صورت خود دارند.
 • حجم دهی لب برای افراد با لب های ریز و کم حجم

افراد مناسب برای تزریق ژل

به طور کلی همه افرادی که در صورت خود نواقصی چون چین و چروک و فرورفتگی دارند کاندیدای مناسبی برای این روش هستند. فقط در صورتی فرد قادر به استفاده از این روش نخواهد بود که یا در دوره بارداری و شیردهی باشد و یا بیماری زمینه ای و خاصی داشته باشد. همچنین اگر شما دارای نواقصی چون انحراف بینی و یا سوختگی های شدید هستید، در اکثر موارد این روش برای شما کارساز نخواهد بود. زیرا در این روش، جراحی صورت نمی گیرد و فقط از طریق تزریق فیلر چین و چروک های پوستی و فرورفتگی ها اصلاح می شود.

نکات مهم قبل و بعد از تزریق ژل

 • حداقل دو هفته قبل از اقدام به تزریق ژل از مصرف داروهایی چون آسپرین و غیر استروئیدها خودداری کنید.
 • ·        2 روز پیش از تزریق ژل، مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات را برای خود متوقف نمایید.
 • در روز مراجعه برای تزریق فیلر از مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • ·        1 الی ۲ روز بعد از تزریق، امکان بروز کبودی و تورم وجود دارد. برای این منظور سعی کنید تا حد ممکن از رفتن به حمام و مکان های گرم و مرطوب مثل استخر و سونا خودداری کنید.
 • اگر سابقه ابتلا به تبخال دارید، حتما قبل از انجام تزریق به پزشکتان اطلاع دهید.
 • ·        2 هفته پیش از تزریق ژل از فرآیندهای درمانی دندانپزشکی خودداری کنید.
 • در صورت بروز درد (که احتمال آن کم است) از مسکن استفاده کنید.

تزریق ژل چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری تزریق ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل:

 • جنس ماده تزریقی: هر چه فیلر مورد استفاده طبیعی تر باشد، سرعت جذب آن در بدن بالاتر و در نتیجه ماندگاری آن پایین تر است.
 • محل تزریق: محلی که تزریق فیلر در آن انجام می شود، تاثیر فراوانی در میزان ماندگاری ژل دارد. هر چه پوست نازک تر و متابولیسم آن بالاتر باشد، میزان جذب ژل بالاتر و ماندگاری آن پایین تر خواهد بود.

هزینه تزریق ژل

تزریق ژل بسته به اینکه در چه ناحیه ای انجام می گیرد، در نقاط مختلف هزینه متفاوتی دارد. زیرا برای هر نقطه از صورت، بسته به میزان چین و چروک موجود در آن مقدار متفاوتی از ژل برای تزریق مورد نیاز است.

هزینه تزریق ژل به ازای هر سی سی تعیین می شود و از آن جایی که حجم مورد نیاز برای مراجعین مختلف، یکسان نیست، بنابراین هزینه های متفاوتی پرداخت می شود.

یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین هزینه تزریق ژل نوع ماده تزریقی است. هر چه ماده تزریقی از مرغوبیت بیشتری برخوردار باشد، هزینه آن هم طبیعتا بیشتر خواهد بود.

بنابراین بهترین راه برای اطلاع از هزینه دقیق تزریق ژل، مراجعه نزد پزشک متخصص و معاینه توسط اوست.

سخن پایانی

با توجه به مطالب فوق می توان گفت تزریق ژل یک روش بسیار متداول و پر طرفدار در میان روش های زیبایی به شمار می آید. امروزه این روش توسط مراکز و پزشکان مختلفی انجام می شود اما سعی کنید پزشکی را انتخاب نمایید که به قدر کافی در این زمینه تجربه داشته باشد.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *