دکتر محمدرضا مقدم نیا / تزریق زیبایی / تزریق چربی، روشی موثر و ماندگار برای جوانسازی

0 / 5. 0

۷ دقیقه
تزریق زیبایی چربی

تزریق چربی، روشی موثر و ماندگار برای جوانسازی

آنچه می خوانید...

تزریق چربی به عنوان یک فیلر حجم دهنده در زمینه زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و به علل متعددی دارای طرفداران زیادی است. از جمله اینکه چربی یکی از بافت های طبیعی بدن انسان است و عوارض ناشی از تزریق آن بسیار کمتر از موارد دیگر است. در ادامه به بررسی روش، مزایا و معایب تزریق چربی می پردازیم.

مراحل تزریق چربی

تزریق چربی

به تزریق چربی، پیوند چربی هم گفته می شود. در این روش چربی های اضافی از مناطق مورد نظر مثل بخش های خارجی ران، برداشته و آن را به نواحی دیگر که دچار کمبود حجم هستند مثل صورت، سینه ها، دست و باسن تزریق می کنند. این روش از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است و نتایج طولانی مدت و قابل تحمل و طبیعی تری را به همراه خواهد داشت. هر ساله هزارن نفر اقدام به تزریق چربی می کنند و از نتایج آن رضایت کامل دارند.

روش تزریق چربی

ابتدا چربی از یک نقطه از بدن شما برداشته شده و تحت سانتریفیوژ و شستشو قرار می گیرد تا برای تزریق در ناحیه مورد نظر آماده باشد. به طور کلی پیوند چربی را می توان یک فرآیند سه مرحله ای توصیف کرد که شامل برداشت، تصفیه و تزریق است.

در این مرحله پس از تعیین محل مورد نظر برای برداشت چربی، ابتدا یک بی حسی موضعی ایجاد شده و با استفاده از کانول استریل متصل به سرنگ به دقت چربی مورد نظر را برداشت می کنند.

پس از برداشت چربی توسط پزشک متخصص، فرآیند پردازش و تصفیه روی آن صورت می گیرد تا سلول های چربی برای انتقال به سرنگ های کوچک جهت تزریق کردن چربی آماده شوند. در فرآیند تصفیه احتمال دارد به سانتریفیوژ یا فیلتراسیون برای از بین بردن ناخالصی های موجود در چربی حاصل نیاز شود.

منطقه مورد نظر برای تزریق آماده شده و تحت شرایط استریل، تزریق انجام می گیرد. به صورتی که هر بار سوزن برای تزریق وارد محل مورد نظر شده و با آرام بیرون کشیدن آن به صورت همزمان تزریق صورت می گیرد تا مقادیری از چربی در بین لایه های بافتی محل مورد نظر رسوب کنند. این فرآیند تا زمان رسیدن به حجم مورد نظر انجام می گیرد. برخی از جراحان توصیه می کنند نواحی تزریق را ماساژ بدهید تا نتیجه کانتورینگ مناسب تری حاصل شود.

برش و زخم ناشی از تزریق چربی

تنها اسکارهای بجا مانده در پوست، ناشی از مرحله اول تزریق چربی یا همان لیپوساکشن است. ولی از آنجا که برش های ایجاد شده کوچک و کم هستند و اغلب در مناطق پوشیده بدن قرار دارند، مشکل چندانی وجود نمی آورند.

کاربرد تزریق چربی

همانطور که گفتیم تزریق چربی در نواحی مختلفی می تواند انجام شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تزریق چربی در صورت

برای تزریق چربی در نواحی گونه، چین های پنجه کلاغی دور چشم و خطوط لبخند می توان از چربی شکم یا باسن برای انتقال به صورت استفاده کرد. همچنین نواحی فرورفته ناشی از آکنه و نواحی فرورفته لب و چین های صورت را می توان با تزریق از طریق چربی پر کرد.

تزریق چربی در سینه

در صورتی که تمایل دارید به میزان نسبتا کمی اندازه سینه های شما تغییر کند و بزرگ شود، شما کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستید. البته فراموش نکنید که از قبل هم باید دارای فرم سینه زیبایی باشید. زیرا استفاده از چربی تغییر فاحشی در زیبایی و فرم پستان ایجاد نمی کند و تنها می تواند اندازه آن را کمی بزرگ تر کند. بنابراین در صورتی که پوست سینه شما آویزان است و خواهان ایجاد فرم زیباتر در سینه خود هستید تزریق چربی برای شما مناسب نخواهد بود.

بازسازی پستان با پیوند چربی

در صورتی که به دنبال لامپکتومی برای سرطان سینه دچار نقص پستان شده اید، تزریق کردن چربی یک روش بسیار مناسب برای پر کردن این نقص است. همچنین تزریق چربی یک روش مناسب برای بازسازی کامل پستان به دنبال ماستکتومی به شمار می آید. اما باید در نظر داشت که برای دستیابی به حجم کافی پستان لازم است فرآیند چند مرحله ای را طی کنید و حداقل چهار مرحله تزریق داشته باشید.

تقویت باسن با تزریق چربی

در بسیاری از افراد که خواهان داشتن باسن پرتر و گردتر هستند، روش لیفت برزیلی مناسب است ولی در مواردی که می خواهید تنها برخی نواقص و فرورفتگی های باسن را اصلاح کنید یا حجم کمی در این ناحیه ایجاد کنید، تزریق با مواد چربی روش مناسبی برای شما خواهد بود.

جوانسازی دست با تزریق چربی

در صورتی که به دنبال لامپکتومی برای سرطان سینه دچار نقص پستان شده اید، تزریق کردن چربی یک روش بسیار مناسب برای پر کردن این نقص است. همچنین تزریق چربی یک روش مناسب برای بازسازی کامل پستان به دنبال ماستکتومی به شمار می آید. اما باید در نظر داشت که برای دستیابی به حجم کافی پستان لازم است فرآیند چند مرحله ای را طی کنید و حداقل چهار مرحله تزریق داشته باشید.

کاندید مناسب برای تزریق چربی

در صورتی که دارای یکی از شرایط زیر باشید می توان شما را به عنوان یکی از کاندید های مناسب برای تزریق چربی معرفی کرد:

  • اگر در نواحی خاصی از صورت دارای فرورفتگی یا چین خوردگی هستید.
  • اگر از روش های موقت همچون تزریق ژل استفاده کرده اید و اکنون احساس می کنید به تصحیح بیشتری نیاز دارید.
  • در صورتی که تمایل دارید دست ها و صورت خود را جوان تر کنید.
  • در صورتی که می خواهید پیکر تراشی کرده و نواحی فرورفته بدن را اصلاح کرده و استایل مناسب تری داشته باشید.
  • برای مواردی که می خواهید سینه های خود را فرم داده یا بی نظمی های ناشی از علائم واضح کاشت پستان را مرتفع سازید.
  • دارای نواحی لازم برای اهدای چربی (گرفتن چربی برای تزریق) باشید.
  • سابقه مشکلات آلرژیک یا سیگار کشیدن و اختلالات خونی و بیماری خاص زمینه ای نداشته باشید.

مزایای تزریق چربی

چربی اتولوگ (تهیه شده از خود شخص) در مقابل فرآورده های دیگری که به عنوان فیلر برای پر کردن نواحی مختلف استفاده می شوند، ریسک واکنش های آلرژیک به مواد خارجی را به حداقل می رساند.

همچنین نتایج حاصل از تزریق چربی دارای ماندگاری بیشتر بوده و طبیعی تر به نظر می رسند.

روش تزریق با استفاده از چربی را می توان یک روش غیرتهاجمی برای دستیابی به جوانسازی صورت نیز در نظر گرفت.

معایب تزریق چربی

برای آماده سازی بافت چربی مورد نیاز برای تزریق نیاز است ابتدا نمونه چربی از فرد تهیه شده و پس از طی مراحل لازم برای تزریق آماده شود و این مورد نسبت به تزریق فیلرهای آماده، زمان بیشتری نیاز دارد. هرچند ماندگاری چربی بیشتر است ولی به نسبت هزینه تزریق آن نیز بالاتر است. برای رسیدن به حجم مورد نظر در صورت، باسن یا سینه ممکن است نیاز به چندین جلسه برای تزریق داشته باشید.

هزینه تزریق چربی

هزینه ای که در قبال تزریق چربی باید پرداخت شود، می تواند برای افراد مختلف، متغیر باشد. زیرا نواحی که با تزریق چربی بهبود می یابند، در هر فرد متفاوت است. به علاوه عواملی مانند میزان تزریق مورد نیاز، روش و ابزاری که برای تزریق چربی به کار گرفته می شوند، ناحیه مورد نظر و … همگی از عوامل موثر در تعیین هزینه تزریق چربی هستند. بنابراین برای اینکه از هزینه این تزریق زیبایی مطلع شوید نزد پزشک مورد نظرتان مراجعه نمایید.

بهترین دکتر تزریق چربی

برای اینکه نتیجه مطلوبی از تزریق چربی حاصل شود لازم است که در انتخاب پزشک متخصص تزریق چربی به قدر کافی توجه و وسواس به خرج دهید. برای این کار می تواند به نمونه کارها و سابقه موفق پزشک مورد نظرتان مراجعه نمایید.

پیگیری و دنبال کردن فعالیت پزشک در شبکه های اجتماعی نیز می تواند تا حد زیادی در این زمینه به شما کمک کند.

اما بهترین راه برای انتخاب یک پزشک خوب تزریق چربی این است که به صورت حضوری نزد او مراجعه نمایید تا با معاینه و بررسی شرایط شما، بتواند اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد و شفاف سازی ها انجام شود. ممکن است شما در ذهن خود تصوری داشته باشید که با تزریق چربی امکان پذیر نباشد و در این راستا باید متخصص مربوطه شما را راهنمایی کند.

نتیجه گیری

جوانسازی پوست با تزریق چربی یکی از روش های کم خطر است که با استفاده از چربی های استخراج شده از بدن خود فرد می تواند به رفع آثار پیری  چین و چروک ها کمک کند. نتیجه این روش زیبایی ماندگاری نسبتا بالایی دارد. هرچه مهارت پزشک برای تزریق چربی بیشتر باشد، میزان موفقیت آمیز بودن نتیجه آن نیز بیشتر است.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *