0 / 5. 0

۸ دقیقه
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

بوتاکس نام تجاری سم تولید شده توسط  یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم است که به این سم بوتولونیم گفته می شود. تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست است که بسیاری از افراد از دهه سی سالگی شروع به استفاده از آن می کنند. در حدود ۵۰ سال است که از این ماده در علم پزشکی استفاده می شود. البته می توان تزریق بوتاکس را یک راه حل موقت بریا جوانسازی نامید اما در سنین بالاتر برای کاهش چین و چروک های صورت، می توان از لیفت صورت و تزریق چربی برای جوانسازی استفاده نمود.

تزریق بوتاکس یک درمان زیبایی است که ظاهر خطوط و چین و چروک های صورت را کاهش می دهد. هر تزریق بوتاکس با فلج کردن موقت ماهیچه ها، مناطق کلیدی صورت را شل می کند. این کار به طور موقت چین و چروک ها را از بین می برد و ظاهر خطوط خنده و اخم، نوارهای پوست روی گردن، چین های پیشانی و موارد دیگر را بهبود می بخشد.

اگرچه بوتاکس در اصل برای درمان اختلالات عضلات چشم توسعه یافته بود؛ اما از نظر زیبایی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در حال حاضر تزریق بوتاکس متداول ترین روش جوانسازی و زیبایی پوست است.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس است؟

برخلاف سایر روش های درمانی تهاجمی زیبایی، بوتاکس نیازی به جراحی ندارد و بهبودی آن فوری است. هرکسی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار است و سابقه بیماری های عصبی عضلانی ندارد، کاندید مناسبی برای درمان بوتاکس است. این روش برای زنان باردار یا شیرده یا افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

دیسپورت

ساخت کشور انگلیس
از نوع سم بوتولینم نوع A

مسپورت

نسخه ایرانی دیسپورت
ارزان تر از دیسپورت

زئومین

ساخت کشور آلمان
از نوع سم بوتولینم نوع A

نرونوکس

ساخت کشور کره جنوبی
ارزان تر از مشابه انگلیسی و آلمانی

تمام این بوتاکس ها تایید شده توسط وزارت بهداشت هستند. فراموش نکنید که برای انجام این کار، حتما با پزشک خود مشورت کنید. تزریق بوتاکس در نواحی مثل گردن و زیر چشم ممنوع است. قبل از انجام هر کاری حتما اطلاعات لازم را کسب نمایید.

برای درمان پیشانی به چند واحد بوتاکس نیاز دارم؟

پیشانی یکی از محبوب ترین سایت های کاربردی برای بوتاکس آرایشی است. تزریق نوروتوکسین به جلوگیری از ایجاد خطوط و چین و چروک های جدید در پیشانی و همچنین حفظ ظاهر صاف و محکم کمک می کند. هر بیمار یک برنامه درمانی اختصاصی دریافت می کند؛ اما پزشک شما احتمالا با پیشنهادات اساسی زیر شروع می کند:

محل تزریق

پنج قسمت اصلی تزریق بوتاکس در پیشانی وجود دارد. دو مورد مستقیما زیر خط مو، دو مورد روی شقیقه ها و یکی در مرکز پیشانی. آناتومی هر فرد متفاوت است؛ بنابراین مهم است که به یک ارائه دهنده آموزش دیده و باتجربه مراجعه کنید که بتواند حرکت صورت شما را زیر نظر داشته باشد و دقیقا بداند محل تزریق در کجا مورد نیاز است.

تعداد واحدها

توصیه اولیه سازنده بوتاکس آرایشی چهار واحد برای هر یک از محل های تزریق است (در کل ۲۰ عدد). اکثر جراحان پلاستیک می گویند که بین ۱۰ تا ۵۰ واحد بسته به نیاز و سابقه بیمار در درمان تجویز می شود.

دفعات استفاده

در اولین کاربرد، متخصص شما احتمالا دوز کمتر بوتاکس (یک تا دو واحد در هر محل تزریق) را برای آزمایش پاسخ شما تجویز می کند. آن ها از شما می خواهند که دو تا سه ماه دیگر برای ارزیابی و درمان مجدد برگردید. پس از دستیابی به نتایج دلخواه، قرارهای ترمیم و نگهداری هر سه تا چهار ماه توصیه می شود.

برای درمان ناحیه بین ابرو به چند واحد بوتاکس نیاز دارم؟

خطوط بین چشم ها که اغلب یازده یا خط اخم نامیده می شوند، یکی دیگر از سایت های محبوب برنامه بوتاکس آرایشی هستند. این خطوط می توانند بسیار عمیق باشند و بوتاکس یک گزینه عالی برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروک ها در شروع یا توقف پیشرفت آن ها است. به همین دلیل، پزشک شما ممکن است ترکیبی از راه حل های زیبایی پوست را برای کاهش چین و چروک های موجود بین ابروها و به دنبال آن بوتاکس توصیه کند تا از ایجاد خطوط جدید جلوگیری شود. برنامه درمانی هر فرد متفاوت خواهد بود؛

اما برنامه اصلی تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک بین چشم معمولا شامل موارد زیر است:

محل تزریق

سازنده بوتاکس تزریق را در پنج نقطه در امتداد ابرو بالا و بین ابروها توصیه می کند. یک شکل V را بالای چشم خود با نقطه ای بین ابروها تصور کنید. باز ه ، آناتومی هر کس متفاوت است. یک ارائه دهنده آموزش دیده حرکت صورت شما را مشاهده می کند تا ببیند محل تزریق دقیقا کجاست.

تعداد واحدها

سازنده حداکثر ۵ واحد در هر محل تزریق (در مجموع ۲۵ واحد) برای دستیابی به نتایج مطلوب پیشنهاد می کند؛ اما جراحان پلاستیک می گویند که بین ۲۰ تا ۵۰ واحد در این زمینه ارائه می دهند.

دفعات استفاده

مانند پیشانی، معمولا توصیه می شود برای تعیین مقدار مناسب با واحدهای کمتری شروع کنید. هنگامی که شما و پزشک خود تعداد ایده آل واحدها را تعیین می کنید، ویزیت های درمانی هر سه تا چهار ماه برنامه ریزی می شود.

برای درمان افتادگی انتهای ابرو به چند واحد تزریق بوتاکس نیاز دارم؟

در حالی که پرشک شما نمی خواهد نوروتوکسین زیادی روی پوست حساس اطراف چشم اعمال کند، خطوط عمیق و چین و چروک ممکن است نیاز به رویکرد تهاجمی تری داشته باشد. ایجاد تعادل دشوار است و تعیین تعداد واحدهای مناسب برای درمان بوتاکس افتادگی انتهای ابرو ضروری است.

متخصص پوست ممکن است برخی از درمان های آزمایشی را با دوزهای کمتر پیشنهاد کند تا مطمئن شوید که به طور مطلوب به نتایج دلخواه می رسید. برنامه بوتاکس هر فرد کمی متفاوت خواهد بود؛ اما یک برنامه درمانی معمولی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

محل تزریق

شش محل تزریق برای درمان افتادگی انتهای ابرو توصیه می شود. در گوشه بیرونی چشم نزدیک خط رویش موها، یک تزریق در بالا و زیر چشم و تزریق سوم در میانه راه بین این دو قرار می گیرد. آناتومی هر فرد متفاوت است و محل تزریق نشان دهنده این امر است.

تعداد واحدها

همانطور که در مورد درمان بوتاکس بین ابروها استفاده می شود، میانگین تزریق پنج واحد در هر تزریق یا ۲۵ کل است. با این حال متخصصان پوست بسته به نیاز فرد و پاسخ آن ها به درمان ممکن است بین ۲۰ تا ۵۰ واحد ارائه دهند.

دفعات استفاده

باز هم متخصص پوست شما ممکن است دو ماه پس از درمان اولیه با بوتاکس، ویزیت مجدد را برای مشاهده نتایج و تنظیم دوز و برنامه نگهداری مداوم خود برنامه ریزی کند. هنگامی که به نتایج مطلوب دست یافتید، اکثر جراحان پلاستیک پس از سه یا چهار ماه پیشنهاد مجدد درمان می کنند.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

بوتاکس یک روش سریع است که تنها در چند دقیقه در مطب پزشک انجام می شود. با استفاده از یک سوزن ظریف برای به حداقل رساندن تورم یا کبودی، پزشک شما الگوی خطوط صورت شما را بررسی کرده و مقدار کمی از آن را به عضلات مربوطه تزریق می کند. این باعث می شود که ماهیچه ها “یخ زده” یا بی حرکت شوند و از ایجاد چین و چروک روی پوست جلوگیری می کند.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

برخی از عوارض جانبی بوتاکس ممکن است رخ دهد، مانند تورم یا قرمزی در محل تزریق. در برخی موارد، ممکن است علائم شبه آنفولانزا از جمله گلو درد، آبریزش بینی، خستگی و عفونت های تنفسی را ایجاد کند. سایر عوارض کوتاه مدت ممکن است شامل اضطرا ، زنگ در گوش و سرگیجه یا خواب آلودگی باشد.

همچنین خطرات مانند اثر سم، در ارتباط با تزریق نادرست پرکننده های پوستی یا افراد بدون آموزش و صلاحیت لازم وجود دارد.

مزایای تزریق بوتاکس

مزایای تزریق بوتاکس

مدت زمان تزریق بوتاکس چقدر است؟

نتایج هر جلسه بوتاکس چندین ماه دوام می آورد. اکثر بیماران هر سال سه جلسه را برای حفظ ظاهر صاف و جوان مورد نظر برنامه ریزی می کنند. متابولیسم های مختلف ممکن است بوتاکس را سریع تر از بقیه جذب کنند؛ به این معنی که شما برای حفظ ظاهر یکسان به درمان های مکرر نیاز دارید.

از کاربرد های دیگر بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • درمان تعریق بیش از حد کف دست وپا و زیر بغل
  • درمان تعریق کف سر وصورت با میکرو بوتاکس
  • تحریک رشد موهای سر با تزریق در پوست سر
  • بهبود ظاهر و اندازه ی کلویید(گوشت اضافه پس از برشهای جراحی وزخم)با تزریق در محل ضایعه

نتایج تزریق بوتاکس را می توان بین ۳ تا ۷ روز بعد از انجام این کار زیبایی مشاهده کرد.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *