دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی بینی / چگونه جراح بینی خود را انتخاب کنیم؟

0 / 5. 0

۷ دقیقه
جراح بینی خوب

چگونه جراح بینی خود را انتخاب کنیم؟

آنچه می خوانید...

جراحی بینی یکی از متداول ترین عمل های صورت است که می تواند با دو هدف زیبایی و درمانی انجام گیرد. اینکه نتیجه این عمل زیبایی چقدر با موفقیت همراه باشد، به عوامل مختلفی مانند فرم بینی افراد، نوع پوست، پیچیدگی عمل، نوع مشکل و … بستگی دارد اما یکی از مهم ترین عوامل موثر در نتیجه جراحی، پزشکی است که پروسه عمل را انجام می دهد. اگر جراح بینی، به قدر کافی در زمینه عمل بینی تجربه و مهارت داشته باشد، احتمال بروز خطا در روند جراحی و نتیجه آن، نزدیک به صفر خواهد بود. حال سوال این است که چگونه می توان بهترین جراح بینی را انتخاب نمود؟ چه ویژگی هایی نشان دهنده برتری یک پزشک نسبت به دیگری است؟ در ادامه سعی داریم راهنمای کاملی برای انتخاب بهترین جراح بینی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

جراح بینی کیست؟

قبل از اینکه به بررسی راهکارهای انتخاب بهترین جراح بینی بپردازیم، لازم است بدانیم که جراح بینی به کدام پزشکان اتلاق می شود. از آن جا که جراحی بینی نوعی عمل پلاستیک و زیبایی در ناحیه صورت است، یکی از بهترین متخصصینی که می توانند این عمل جراحی را انجام دهند، جراحان و فوق تخصصان پلاستیک، زیبایی و ترمیمی هستند.

این پزشکان ابتدا ۷ سال دوره پزشکی عمومی را پشت سر می گذارند و سپس ۴ سال طول می کشد تا یک دوره تخصصی جراحی عمومی را بگذرانند. پس از موفقیت در این دوره می توانند وارد مقطع فوق تخصصی پلاستیک شوند. این دوره نیز حداقل ۳ سال زمان می برد. پس از سپری کردن این دوره ها، پزشک موفق به اخذ دانشنامه فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی می شود که به او اجازه می دهد تمامی جراحی های زیبایی مربوط به بدن و صورت، جراحی های میکروسکوپی، درمان مشکلات پوستی و عصبی، رفع ناهنجاری های مادرزادی و … را انجام دهد.

آیا علل مراجعه به جراح بینی تنها در عمل های زیبایی خلاصه می شود؟

ممکن است برخی بر این باور باشند که یک جراح بینی تنها می تواند از جنبه زیبایی به آن ها کمک کند. همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، عمل رینوپلاستی می تواند با دو هدف درمانی و زیبایی انجام گیرد. بینی می تواند به علل مختلفی نیاز به جراحی پیدا کند. ممکن است در اثر وارد شدن ضربه به بینی، دچار شکستگی، پیچ خوردگی، کجی و مشکلاتی از این قبیل شود.

انحراف بینی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که گاهی، خود می تواند عاملی برای کج به نظر رسیدن بینی باشد. در عین حال با ایجاد اختلال در حفرات و مجراهای تنفسی می تواند موجب بروز مشکلات تنفسی شود.

مشکل دیگری که می تواند بینی را درگیر کند، پولیپ بینی است. این معضل می تواند موجب بروز آلرژی و حساسیت شده و تنفس و حس چشایی افراد را دچار اختلال نماید.

یکی دیگر از متداول ترین دلایل مراجعه به جراح بینی، انجام عمل ترمیم بینی است. بسیاری از افراد هستند که یک بار جراحی زیبایی بینی انجام داده اند اما در ظاهر بینی، بافت های درونی آن و یا از لحاظ تنفسی دچار مشکلاتی هستند. از همین رو به جراحی ثانویه روی می آورند.

به طور کلی مشکلات متعددی وجود دارد که می تواند بینی را درگیر سازد که اغلب با جراحی به طور کامل رفع می شوند. حال ممکن است در این میان افرادی که قصد برطرف کردن مشکلات مذکور را دارند، تصمیم بگیرند عمل زیبایی بینی را نیز به صورت همزمان با آن انجام دهند. به این منظور نیاز به تایید و صلاحدید جراح است. باید معاینات و بررسی های لازم از سوی پزشک انجام گیرد و در صورت امکان دو عمل جراحی همزمان با هم انجام می شوند.

امروز بسیاری از عمل های زیبایی بینی با هدف درمانی آغاز می شوند و به زیبایی نیز ختم می شوند.

برای انتخاب بهترین جراح بینی به چه فاکتورهایی باید توجه کرد؟

تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که یک جراح بینی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ برخورداری از دانش تخصصی و آکادمیک در این زمینه بسیار مهم است. اما لازم است که جراح، همزمان با آن از تجربه و مهارت کافی نیز برخوردار باشد. هرچه تجربه پزشک بیشتر باشد، آشنایی او با شرایط و مشکلات مختلف بیشتر است، در نتیجه درصد موفقیت عمل بیشتر خواهد بود. ممکن است یک متخصص پلاستیک در زمینه جراحی زیبایی بدن بسیار خبره باشد اما تجربه چندانی در زمینه عمل بینی نداشته باشد. بنابراین احتمال بروز مشکل در نتیجه عمل وجود دارد.

علاوه بر این، ویژگی های تخصصی، لازم است که جراح از لحاظ اخلاقی و وجدان کاری نیز دارای برخی خصوصیات باشد. اولین خصوصیت بارز یک جراح پلاستیک خوب این است که با مراجعین خود روراست باشد و کاملا صادقانه با آن ها برخورد کند. به این معنا که بیهوده آن ها را به نتیجه ای غیرممکن امیدوار نسازد. مثلا به فردی که بینی گوشتی دارد وعده بینی عروسکی ندهند، زیرا چنین چیزی امکان ندارد.

همچنین باید بتوانند به سلیقه و نظر مراجعین احترام بگذارند اما در عین حال باید بتوانند آن ها را در مقابل خواسته های غیرمعقولی که دارند، با دلایل منطقی قانع سازند. زیرا بیماری که نزد پزشک مراجعه می کند از بسیاری نکات آگاهی ندارد و تنها بر اساس سلیقه دلخواه خود نطری می دهد اما اگر دلایل منطقی ببیند، حتما به صلاحدید پزشک، قانع می شود.

از دیگر نکاتی که یک جراح بینی خوب باید داشته باشد، صبور بودن و با حوصله برخورد کردن با مراجعین است. این ویژگی خود به تنهایی می تواند تا حد زیادی موجب محبوبیت پزشک شود.

راه های انتخاب بهترین جراح بینی

برای انتخاب بهترین جراح بینی راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها کمک بگیرید. در ادامه به شرح مختصری از این روش ها می پردازیم.

جستجو در اینترنت

امروزه اینترنت خود یک منبع اطلاعاتی کامل است که هرچه بخواهید در آن پیدا می کنید. کافی است نام پزشک مورد نظرتان را جست و جو کنید تا با سوابق و رزومه او تا حدودی آشنا شوید. یا این کار شما قادر خواهید بود به شبکه های مجازی پزشک نیز دسترسی پیدا کنید و از این طریق می تواند با سبک کاری او نیز بیشتر آشنا شوید.

مشورت با اطرافیان

پرس و جو از اطرافیان، به خصوص آن ها که تجربه عمل بینی داشته اند، یکی دیگر از راهکارهایی است که می تواند دید شما را نسبت به جراح مورد نظر گسترده تر کند. البته حین تحقیق از این طریق، نباید این نکته را فراموش کنید که شرایط هر فرد با دیگری و فرم بینی آن ها با هم، متفاوت است. این عوامل می تواند شرایط جراحی و نتیجه نهایی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین دلیل نمی شود که اگر عوارض عمل بینی شخصی شدید بوده یا دوره نقاهت طولانی داشته است، شما هم همین دشواری ها را تجربه کنید.

بررسی نمونه کارهای پزشک

برای اینکه با نحوه کار پزشک آشنا شوید، بهتر است نمونه کارهای موجود او را بررسی نمایید. با این کار می توانید اطمینان یابید که آیا سلیقه و نتیجه مورد نظر شما با سبک کاری پزشک، همخوانی دارد یا خیر. همچنین این کار می تواند خاطر شما را از لحاظ موفقیت آمیز بودن نتیجه عمل آسوده سازد.

مراجعه حضوری نزد جراح بینی مورد نظر

آخرین گامی که برای انتخاب بهترین جراح بینی می بایست بردارید، اقدام برای شرکت در یک جلسه مشاوره حضوری است. در طی این جلسه پزشک شما را معاینه می کند، شرایط سلامت و سابقه بیماری تان را بررسی می کند و در نهایت بهترین روش جراحی و فرم بینی را برایتان تعیین می کند. البته شما هم باید از توقع و انتظارات خود با پزشک صحبت کنید تا او بتوانید نتیجه ای هرچه نزدیک تر به ذوق و سلیقه شما برایتان به ارمغان آورد.

کلام پایانی

جراحی بینی، عمل زیبایی مهمی است که در ناحیه صورت انجام می شود و اگر توسط فرد با تجربه ای انجام نگیرد، می تواند موجب بروز مشکلات و عوارض متعددی مانند دوره نقاهت طولانی، درد، اختلالات تنفسی و … شده و حتی در شرایطی به عمل ثانویه ختم شود. بنابراین لازم است برای انتخاب بهترین جراح بینی بدون هیچ عجله ای اقدام کنید تا مبادا در آینده از تصمیم خود پشیمان گردید.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *