دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی زیبایی صورت / آیا من به بلفاروپلاستی احتیاج دارم؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه

آیا من به بلفاروپلاستی احتیاج دارم؟

آنچه می خوانید...

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک نوعی از جراحی است که افتادگی پلک ها را اصلاح می کند که ممکن است شامل برداشتن پوست، ماهیچه و چربی اضافه باشد. با افزایش سن، پلک های شما کش می آیند و ماهیچه هایی که آن ها را ساپورت می کنند ضعیف می شوند. در نتیجه، ممکن است چربی اضافه در بالا و پایین پلک شما جمع شود و باعث شل شدگی و افتادگی و پف کردگی پلک ها شوند.

این امر نه تنها باعث می شود شما پیرتر از سن خود بنظر برسید، بلکه پوست اضافه اطراف چشم بر روی دید شما تاثیر منفی می گذارد. بلفاروپلاستی به شما کمک می کند نه تنها چهره ای جوانتر داشته باشید بلکه شاداب تر به نظر برسید.

کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی

اگر پلک های بالایی شما مانع از باز شدن کامل چشمتان می شود و یا پلک های پایین پف کرده و یا آویزان به نظر می رسند، بهتر است بلفاروپلاستی را در نظر داشته باشید. برداشتن پوست اضافی از روی پلک شما ممکن است دیدتان را بهبود ببخشد.

اگر شرایط زیر را دارید بهتر است که عمل بلفاروپلاستی را هرچه زودتر انجام دهید.

-پلک های بالایی پف کرده و افتاده

-پوست اضافه پلک بالایی که بر دید شما تاثیر منفی می گذارند.

-پوست اضافی پلک پایین

-پف زیر چشم

-ممکن است که نیاز باشد همزمان با بلفاروپلاستی، جراحی های دیگری مثل لیفت پیشانی، لیفت ابرو و لیفت صورت نیز لازم باشد انجام دهید.

عوارض بلفاروپلاستی

خطرات احتمالی عمل بلفاروپلاستی به شرح زیر است:

-عفونت و خونریزی

-چشم های خسته و حساس

-مشکل در بسته شدن کامل پلک

-جای بخیه مشخص

-آسیب به ماهیچه های چشم

-تغییر رنگ پوست

-نیاز به جراحی دوم

-دید تار برای مدت کوتاه

همچنین تمام خطراتی که با هر نوعی از جراحی زیبایی صورت همراه است مثل ایجاد لخته خون و واکنش به بیهوشی نیز جزو عوارض بلفاروپلاستی می باشند.

با پزشک خود درباره ریسک هایی که ممکن است نتیجه جراحی شما را تحت تاثیر قرار دهند صحبت کنید. داشتن علم کافی درباره بلفاروپلاستی و تمام عوارض و فواید آن، به شما گستره ی دید وسیع تری برای تصیم گیری نهایی می دهد.

اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی

تاریخچه پزشکی شما بررسی می شود و پزشک تمام اطلاعات لازم از قبیل سوابق جراحی، داروهایی مصرفی و شرایط زندگی شما را به دست می آورد و سپس درباره انتظار شما از جراحی و نتیجه ای که ممکن است از جراحی حاصل شود، با شما صحبت می کند. سپس آزمایشاتی از قبیل تست اشک و تست بینایی، و عکس برداری از چشم های شما انجام می شود. سپس به شما دستورالعملی داده می شود که ممکن است به شرح زیر باشد:

  • مصرف وارفارین، آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین آی بی و…)، ناپروکسن سدیم، ناپروسین و هر نوع دارویی که مربوط به رقیق شدن خون می شود، قطع شود
  • از مصرف سیگار، چند هفته قبل از انجام عمل، پرهیز شود.
  • روز عمل، حتما یک نفر همراه بیمار باشد.

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی

اگر لازم باشد عمل جراحی همزمان بر روی پلک بالا و پایین انجام شود، جراح معمولا کار خود را از پلک بالا شروع می کند. جراح یک برش را در محل طبیعی چین پلک ایجاد می کند و  پوست، ماهیچه و چربی اضافی را بر می دارد. سپس محل بریدگی را بخیه می زند. برای پلک پایین نیز جراح یک برش دقیقا زیر خط رویش مژه ها ایجاد می کند که در محل خطوط طبیعی زیر پلک است. سپس چربی اضافه، ماهیچه و پوست شل شده را جا به جا می کند یا برمی دارد. این عمل می تواند بدون بیهوشی کامل انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

بعد از انجام جراحی، شما به اتاق ریکاوری برده می شوید تا وضعیت عمومی شما تحت بررسی قرار بگیرد و اگر مشکلی نباشد شما همان روز مرخص خواهید شد.

ممکن است حالت های زیر را بعد از جراحی تجربه کنید که در اغلب موارد موقت بوده و از بین خواهد رفت:

  • دید تار به دلیل استفاده از مواد موضعی بر روی پلک ها
  • ریزش اشک
  • حساسیت چشم ها به نور
  • پلک های پف کرده و بی حس
  • کبودی و بادکردگی اطراف چشم
  • درد و ناراحتی

اقدامات بعد از انجام بلفاروپلاستی

بعد ا انجام بلفاروپلاستی، نکاتی هستند که حتما باید رعایت کنید؛

-شب جراحی از کمپرس یخ برای ۱۰ دقیقه در هر ۱ ساعت استفاده کنید. در روز بعد از جراحی هم ۴ الی ۵ بار از کمپرس یخ استفاده کنید.

-پلک های خود را به آرامی تمیز و از داروها و قطره های تجویز شده به موقع استفاده کنید.

-از انجام ورزش های سنگین مثل شنا و بدنسازی و هوازی مثل دویدن و رقصیدن تا یک هفته خودداری کنید.

-چشم های خود را نمالید.

-تا مدتی سیگار نکشید چرا که پروسه بهبود شما را کندتر می کند.

-اگر قبلا از لنز استفاده می کنید، تا دو هفته بعد از جراحی، نباید از آن ها استفاده کنید.

-در زمان تشخیص داده شده توسط پزشک، به مطب مراجعه کنید تا بخیه های خود را بکشید.

اگر دچار واکنش های زیر شدید، حتما پزشک خود را مطلع کنید:

-تنگی نفس

-درد قفسه سینه

-ضربان قلب غیرطبیعی

-درد چشم بسیار زیاد

-خونریزی

-مشکل دید

هزینه انجام بلفاروپلاستی

هزینه انجام این جراحی زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که تخصص جراح شما یکی از مهم ترین این عوامل است. علاوه بر این، این موضوع که شما این جراحی را بر روی چند پلک انجام می دهید نیز بسیار موثر است. علاوه بر این، هزینه ی آزمایش، محل انجام جراحی و داروهای شما نیز جزو هزینه های عمل جراحی محسوب می شود.

در آخر؛

بسیاری از افراد بعد از انجام بلفاروپلاستی، از نتیجه عمل بسیار راضی هستند چرا که چهره آن ها شاداب تر و جوان تر به نظر می رسد. این نتیجه برای برخی دائمی است اما برخی ممکن است بعد از چندسال دوباره دچار پلک افتاده شوند.

بادکردگی و کبودی ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز به طول بینجامد و محو شدن زخم حاصل از جراحی مکن است تا چندماه همراه شما باشد. تا زمانی که حساسیت چشم های شما برطرف نشده، حتما در برابر نور آفتاب از آن ها محافظت کنید.

دکتر محمدرضا مقدم نیا، از بهترین جراحان پلاستیک کشورمان می باشند که می توانند د راین زمینه به شما مشاوره دهند. برای رزرو وقت مشاوره به این لینک مراجعه نمایید.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *