0 / 5. 0

۷ دقیقه
جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی چیست؟

آنچه می خوانید...

اتوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی گوش هم شناخته می شود، نوعی از جراحی زیبایی در ناحیه صورت است که شکل، قرارگیری و اندازه گوش را تغییر می دهد. دلیل شما برای انتخاب این جراحی ممکن است این باشد که گوش هایتان نسبت به سرتان بیرون زده به نظر می رسند. دلیل دیگر ممکن است شکل نامناسب گوش ها باشد که این شکل نامتناسب می تواند به دلایل مختلفی مثل آسیب فیزیکی یا مشکلات مادرزادی باشد.

اتوپلاستی در هر سنی که اندازه گوش ها به نهایت اندازه خود رسیده باشند، قابل انجام است. که این سن معمولا ۵ الی ۶ سالگی است. اگر کودکی با گوش های برجسته یا هر ایراد ظاهری دیگری در گوش متولد شده باشد، اسپلیتینگ می تواند با موفقیت کامل این ایرادات را برطرف کند.

در چه شرایطی می توان جراحی زیبایی گوش انجام داد؟

در صورت داشتن مشکلات زیر، شما کاندید مناسبی برای انجام جراحی اتوپلاستی خواهید بود؛

 • یک گوش یا هر دو گوش شما نسبت به سر شما، بیرون زده باشند.
 • اندازه گوش های شما به نسبت سرتان، بزرگ باشد.
 • از ظاهر گوش خود بعد از انجام جراحی قبلی، راضی نبوده باشید.

معمولا اتوپلاستی بر روی هر دو گوش انجام می شود تا تقارن گوش ها حفظ شود. جراحی اتوپلاستی محل جای گیری گوش شما را عوض نکرده و تاثیری بر روی میزان شنوایی شما ندارد.

خطرات جراحی اتوپلاستی

اتوپلاستی، مثل هر جراحی دیگری، خطراتی مثل خونریزی، عفونت و واکنش به داروی بی حسی و بیهوشی را به دنبال دارد. دیگر ریسک ای جراحی اتوپلاستی شامل موارد زیر می شود:

جای زخم

هرچند جای بخیه های به جا مانده از جراحی، دائمی خواهند بود، اما این اسکار در طول زمان کمرنگ تر خواهد شد و به احتمال زیاد در پشت گوش شما پنهان خواهد ماند.

عدم تقارن در گوش ها

این اتفاق ممکن است در مدت زمان نقاهت بعداز عمل رخ دهد. حتی ممکن است در صورت وجود عدم تقارن قبل از عمل، این مشکل به طور کامل حین عمل برطرف نشود.

تغییرات در حس پوست

در حین جراحی اتوپلاستی ممکن ایت تغییر پوزیشن و حالت گوش بر روی حس پوست در آن ناحیه تاثیر بگذارد. هرچند از بین رفتن حس ناحیه جراحی، موقتی بوده و در موارد نادر دائمی است.

واکنش آلرژیک

ممکن است فرد، به باند های جراحی و یا دیگر مواد استفاده شده واکنش آلرژیک نشان دهد.

مشکلات با بخیه

بخیه هایی که برای ثابت نگه داشتن حالت جدید گوش ها استفاده شده اند، ممکن است بر روی سطح پوست بیایند و نیاز به کشیده شدن داشته باشند. در این حالتدر محل جراحی، التهاب دیده می شود که در برخی موارد نیاز به جراحی مجدد دارد.

تصحیح بیش از حد ظاهر گوش

اتوپلاستی می تواند با تصحیح بیش از حد گوش، طوری گوش را کانتور دهد که ظاهر آن مصنوعی و چسبیده به گوش به نظر برسد.

نمونه قبل و بعد جراحی اتوپلاستی

۴ نکته مهم قبل از انجام اتوپلاستی

شما برای انجام این جراحی، باید به یک جراح پلاستیک مراجعه کنید. جراح شما روند خاصی را برای برنامه ریزی جراحی شما در پیش می گیرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد؛

خواندن سوابق پزشکی

شما باید لیستی از مشکلات پزشکی خود در گذشته و حال حاضر تهیه کرده باشید، خصوصا اگر مرتبط با گوش بوده باشد. همچنین جراح شما ازمشا درباره داروهایی که قبلا مصرف کرده اید و یا در حال مصرف هستید، سوال خواهد کرد. فراموش نکنید اگر جراحی ای انجام داده اید، حتما آن را با پزشک خود مطرح کنید.

انجام چکاپ

برای بررسی کردن روش های درمانی برای شما، پزشک گوش های شما را معاینه می کند و در این معاینه محل قرارگیری گوش ها، حالت، اندازه و تقارن گوش ها بررسی می شود. پزشک از گوش های شما برای انجام مقایسه و قراردادن عکس قبل و بعد در پرونده شما، عکس برداری خواهد کرد.

صحبت درباره انتظارات از جراحی

پزشک حتما از شما خواهد پرسید که هدفتان از انجام جراحی اتوپلاستی چیست و چه نتیجه ای را از جراحی خود انتظار دارید. او حتما به شما درباره خطرات احتمالی همراه با جراحی اتوپلاستی توضیح خواهد داد.

در نهایت اگر شما کاندید مناسبی برای انجام جراحی زیبایی گوش باشید، پزشک شما دستورالعمل های لازم قبل از جراحی اتوپلاستی را به شما خواهد داد.

چگونگی مصرف دارو و غذا

شما به احتمال زیاد باید چند هفته قبل از جراحی از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و داروهای گیاهی که باعث رقیق شدن خون می شوند، خودداری کنید.

مراقبت های قبل از انجام اتوپلاستی

برای ارتقای نتیجه جراحی و کوتاه شدن دوره نقاهت، باید یکسری نکات را رعایت کنید. مصرف سیگار، میزان جریان خون در پوست را کاهش داده و باعث تاخیر در روند بهبودی می شود. اگر شما سیگار مصرف می کنید، پزشک به شما خواهد گفت که از مصرف آن قبل از جراحی و در دوران نقاهت خودداری کنید.شما به همراهی نیاز خواهید داشت که بعد از جراحی شما را به خانه برساند و یک شب در کنار شما بماند.

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی می تواند در یک بیمارستان و یا یک کلینیک مخصوص جراحی های زیبایی انجام شود. گاهی ممکن است جراحی با داروی آرامبخش و بی حسی موضعی انجام شود که فقط بخشی از بدن را بی حس می کند. در موارد دیگر از بیهوشی عمومی که آگاهی شما را از محیط اطراف قطع می کند، استفاده می شود که قبل از انجام جراحی به شما داده می شود.

تکنیک های جراحی زیبایی گوش بستگی به اصلاحاتی که قرار است انجام شود دارد. نوع متدی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند، محل قرارگیری برش های جراحی را مشخص خواهد کرد. برش های جراحی می توانند یک از دو حالت زیر را داشته باشند؛

 • پشت گوش ها
 • در چین های طبیعی داخل گوش

بعد از ایجاد برش ها پزشک شما غضروف و پوست اضافه را بر می دارد. سپس انحنای غضروف را در محل مناسب ایجاد کرده و با کمک بخیه های داخلی، جای آن را تثبیت می کند. برای بستن برش ها نیز از بخیه استفاده می شود. جراحی تقریبا ۲ ساعت به طول خواهد انجامید.

مراحل جراحی اتوپلاستی

مراقبت های بعد از انجام جراحی اتوپلاستی

بعد از انجام جراحی، یک باند دور سر شما پیچیده می شود تا از محل جراحی حفاظت کند. ممکن است شما کمی احساس ناراحتی و خارش بکنید. برای کاهش درد نیز داروهای توصیه شده توسط پزشک خود را مصرف کنید. اگر با رعایت توصیه ها، ناراحتی شما بیشتر شد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 • برای جلوگیری از وارد شدن فشار بر روی گوش ها، اصلا روی پهلو دراز نکشید.
 • از مالیدن و دست زدن به محل برش ها خودداری کنید تا احتمال التهاب کمتر شود.
 • سعی کنید لباس هایی با یقه گشاد یا لباس های دکمه دار بپوشید.

چند روز بعد از انجام جراحی، جراح شما باند را بر خواهد داشت. ممکن است گوش های شما باد کرده باشد و یا قرمز باشد. پزشک به شما پیشنهاد دهد که برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، مدتی را با هدبند بخوابید. این کار به شما کمک می کند که در طول شب از کشیده شدن گوش ها هنگام غلت خوردن پیشگیری کنید.

از جراح خود بپرسید که چه زمانی لازم است بخیه های خود را بردارید. بعضی بخیه ها خودشان جذب می شوند و برخی دیگر حتما باید توسط پزشک در هفته های بعد از جراحی، کشیده شوند.

با پزشک خود درباره زمان برگشت به فعالیت های روزانه خود صحبت کنید. پزشک با توجه به شرایط شما زمانی را برای استراحت شما و کاهش فعالیت های روزانه شما در نظر گرفته است.

هزینه جراحی اتوپلاستی

هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

 • وضعیت گوش های بیمار
 • محل انجام جراحی
 • دستمزد پزشک
 • قیمت داروهای مصرفی حین و بعد از جراحی
 • هزینه معاینات و عکس برداری ها

در آخر؛

وقتی باند گوش های شما برداشته می شود، شما متوجه تغییرات گوش خود خواهید شد؛ اهمیت صحبت های قبل از جراحی در این جا مشخص می شود چرا که این تغییرات دائمی هستند. اگر شما از نتیجه جراحی اتوپلاستی خود راضی نباشید، باید با جراح خود درباره امکان جراحی ترمیمی صحبت کنید.

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *