دکتر محمدرضا مقدم نیا / جراحی بینی / ابدومینوپلاستی چیست؟

0 / 5. 0

۹ دقیقه
قبل و بعد ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چیست؟

آنچه می خوانید...

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که با هدف بهبود ظاهر شکم انجام می گیرد. در طی انجام عمل ابدومینوپلاستی  پوست و چربی های اضافی شکم جدا می شود. اگر چربی و پوست اضافی در اطراف ناف باشد و یا دیواره قسمت پایین شکم فرد ضعیف و افتاده است، ابدومینوپلاستی می تواند روشی مناسب برای بهبود ظاهر این ناحیه به شمار بیاید.

جراحی زیبایی شکم

چه عواملی بافت شکم را مستعد جراحی ابدومینوپلاستی می کنند؟

دلایلی که باعث به وجود آمدن چربی اضافی، از دست دادن کشسانی یا ضعیف شدن بافت همبند شکم می شود شامل موارد زیر است:

 • تغییرات قابل توجه و مداوم در وزن
 • بارداری و زایمان های مکرر
 • جراحی های مربوط به شکم
 • افزایش سن

ابدومینوپلاستی می تواند پوست و چربی افتاده و اضافی را از بین ببرد و باعث سفت شدن بافت ضعیف شود. همچنین می تواند باعث از بین رفتن پوست اضافی و ترک های پوستی در قسمت تحتانی شکم (زیر ناف) گردد. با این حال، ابدومینوپلاستی نمی تواند ترک های خارج از این قسمت را اصلاح کند.

جراحی زیبایی شکم می تواند همراه با سایر روش های زیبایی بدن مانند جراحی پستان انجام پذیرد. اگر  فردی از قبل لیپوساکشن یا لیپوماتیک کرده باشد، ممکن است تصمیم بگیرد ابدومینوپلاستی را انجام دهد. زیرا لیپوساکشن و لیپوماتیک بافت زیر پوست و چربی را از بین می برد اما پوست اضافی را خیر.

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

ابدومینوپلاستی در بیمارستان یا یک مرکز جراحی مجهز انجام می شود.  پزشک با استفاده از بیهوشی عمومی جراحی را انجام می دهد. در زمان بیهوشی احساس درد نخواهید کرد. البته در بعضی موارد، ممکن است داروی تسکین دهنده درد نیز تزریق شود.

چندین روش مختلف برای جراحی شکم وجود دارد، برشی که بر روی بدن ایجاد می شود بستگی به میزان تغییرات دارد، بیشتر پوست و چربی بین ناف و ناحیه تناسلی به شکل بیضی از بین برده می شود. سپس بافت روی عضلات شکم بخیه زده می شود. جراح پلاستیک پوست اطراف ناف را از بافت جدا می کند. ناف از طریق یک برش کوچک، بیرون آورده می شود و با بخیه در موقعیت طبیعی خود قرار می گیرد. برش از یک سمت لگن به سمت دیگر آن در بالای ناحیه تناسلی بخیه زده می شود. ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک نیز تجویز گردد. این روش به طور معمول حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

جراحی زیبایی شکم برای چه افرادی مناسب نیست؟

ابدومینوپلاستی برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند، توصیه نمی شود.

 • تصمیم به کاهش یا اضافه وزن زیاد
 • اقدام به بارداری
 • داشتن بیماری مزمن مانند بیماری قلبی یا دیابت
 • داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از ۳۰
 • سیگار کشیدن
 • سابقه جراحی شکم که باعث ایجاد بافت اسکار قابل توجهی شده است.

آیا جراحی ابدومینوپلاستی خطر دارد؟

ابدومینوپلاستی خطرات مختلفی را می تواند به همراه داشته باشد که برخی از متداول ترین آن ها به شرح زیر است.

آسیب بافتی

ممکن است  بافت چربی هایی که در اعماق پوست بدن قرار دارند بر اثر این جراحی از بین بروند. همچنین سیگار کشیدن نیز می تواند این خطر را افزایش دهد. مدت زمان بهبود آسیب بافت، بستگی به میزان آن دارد که احتمالا  خود به خود بهبود می یابد.

بی حسی و یا تغییر میزان حساسیت ناحیه جراحی

درطی جراحی، جابجایی بافت های شکمی می تواند بر روی اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در ران ها تأثیر بگذارد. به احتمال زیاد، کاهش احساس یا بی حسی را تجربه خواهید کرد اما این مشکل در ماه های بعد و به تدریج کاهش می یابد.

اسکار نا مطلوب

اسکار ناشی از ابدومینوپلاستی می تواند دائمی باشد اما از آن جایی که در امتداد ناحیه تناسلی قرار گرفته است، به راحتی قابل مشاهده نیست. اندازه و میزان دید اسکار در  همه افراد متفاوت است. البته هرچه میزان مهارت و تجربه چراح بیشتر باشد، اثر اسکار جراحی نیز کمتر به چشم می خورد.

تجمع مایعات در زیر پوست (سروما)

قرار دادن لوله های تخلیه پس از جراحی می توانند موجب کاهش خطر ناشی از تجمیع مایعات اضافی شود. همچنین ممکن است پزشک با استفاده از سرنگ این مایعات را خارج کند.

روند آهسته بهبود زخم

در برخی از موارد ممکن است خط بخیه به خوبی ترمیم نشود و یا شروع به جدا شدن کند. بهبود زخم باید روند طبیعی خود را طی کند بنابراین جای نگرانی ندارد. اما معمولا برای جلوگیری از بروز عفونت آنتی بیوتیک هایی تجویز می شود.

ممکن است ابدومینوپلاستی نیز مانند سایر عمل ها خونریزی، عفونت و آلرژی به بیهوشی را در پی داشته باشد.

قبل از اقدام به جراحی حتما با جراح پلاستیک خود مشورت کنید و از او در مورد خطرات، عوارض، اقدامات قبل و بعد از جراحی سوال کنید. همچنین ممکن است پزشک  از شما سوالاتی در مورد هدف تان از جراحی، انتظارات تان از آن و همچنین سوالاتی در مورد سابقه پزشکی و سلامتی فردی تان بپرسد. با دقت به او پاسخ دهید.

برخی از سوالاتی مه ممکن است پیش از جراحی ابدومینوپلاستی از سوی جراح، پرسیده شود عبارتند از:

سابقه پزشکی: آمادگی پاسخگویی به سوالاتی از قبیل شرایط پزشکی پیشین و فعلی و مصرف هر نوع دارو را داشته باشید. در صورت حساسیت به هر دارویی به پزشک اطلاع دهید. اگر هدف از ابدومینوپلاستی مربوط به کاهش وزن باشد، پزشک احتمالاً سوالات مفصلی در مورد افزایش و کاهش وزن خواهد پرسید.

معاینه فیزیکی بدن: پزشک برای تعیین گزینه های درمانی، شکم فرد را معاینه خواهد کرد و همچنین ممکن است برای تکمیل پرونده پزشکی از شکم فرد عکس هم بگیرد.

صحبت در مورد انتظار از جراحی: درباره  هدف تان از ابدومینوپلاستی توضیح دهید و اینکه از لحاظ ظاهر، پس از انجام این روش به چه چیزهایی امیدوار هستید. در مورد خطرات، از جمله اسکار حتما با جراح خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که جراحی قبلی شکم ممکن است نتایج شما را محدود کند.

اقداماتی که قبل از جراحی زیبایی شکم باید انجام دهید

 • عدم استفاده از سیگار: سیگار کشیدن جریان خون در پوست را کاهش می دهد و می تواند باعث کند شدن روند بهبودی شود. علاوه بر این، خطر آسیب به بافت را افزایش می دهد. در صورتی که کشیدن سیگار جزو عادات زندگی شما شده است، توصیه می شود حداقل مدتی قبل از جراحی و در دوران نقاهت، سیگار را ترک کنید.
 • خودداری از مصرف برخی داروها: از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی که موجب افزایش خونریزی شده، خودداری نمایید.
 • حفظ تعادل وزن: حداقل ۱۲ ماه قبل از جراحی، وزن متعادل خود را حفظ کنید. اگر دچار اضافه وزن هستید، حتما قبل از انجام ابدومینوپلاستی وزن خود را کاهش دهید. زیرا اگر پس از جراحی، کاهش وزن چشمگیری داشته باشید نتیجه به دست آمده از عمل کاهش یافته و به قدر کافی رضایت بخش نخواهد بود.
 • مصرف  دارو برای جلوگیری از عوارض: پیش از ابدومینوپلاستی، باید از داروهای ضد انعقاد خون برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده کنید.
 • داشتن همراه برای جراحی: پس از جراحی شما به فردی برای کمک نیاز خواهید داشت. بنابراین یک نفر را به عنوان همراه در محل جراحی با خود داشته باشید. ترجیحا فردی باشد که با او نزدیکی بسیاری داشته و صمیمی هستید.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی، برش شکم و ناف شما با پانسمان جراحی پوشانده می شود. ممکن است لوله های کوچک (درن) در امتداد محل برش قرار داده شود تا خون یا مایعات اضافی تخلیه گردد.

پس از جراحی پرستار به شما در راه رفتن کمک خواهد کرد. فراموش نکنید که برای جلوگیری از لخته شدن خون، راه رفتن بسیار مفید است.

به احتمال زیاد، پس از جراحی درد شدیدی را احساس خواهید کرد که با استفاده از داروهای مسکن کنترل می شود. از طرفی وجود تورم در ناحیه جراحی شده، بسیار طبیعی است.

پس از جراحی ممکن است چندین روز درن ها در جای خود باقی بمانند. احتمال اینکه برای جلوگیری ازعفونت به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید، وجود دارد. بنابراین مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده را تا زمان تخلیه مایعات اضافی ادامه دهید. همچنین ممکن است به داروهای رقیق کننده خون نیز برای جلوگیری از لخته شدن نیاز داشته باشید .

بعد از جراحی، حدود شش هفته از گن های مخصوص (چسب شکمی) استفاده کنید. این کار از تجمع مایعات جلوگیری می کند و در حین بهبودی شکم را پشتیبانی می نماید. نحوه مراقبت از اسکار نیز توسط پزشک به طور کامل توضیح داده می شود.

شش هفته اول پس از جراحی، باید در هنگام حرکت احتیاط کنید و خود را در موقعیت هایی که موجب باز شدن زخم ها می شود، قرار ندهید.

برای معاینه توسط پزشک برنامه ریزی نمایید و حتما از او در مورد فواصل ویزیت سوال کنید.

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی در رشت

در شمال کشور بسیاری از افراد به دنبال کوچک کردن شکم خود به واسطه این عمل زیبایی هستند و همواره به دنبال هزینه لازم برای پرداخت در قبال این عمل جراحی هستند. در واقع باید بگوییم که امکان تعیین هزینه برای عمل ابدومینوپلاستی بدون مراجعه و معاینه حضوری توسط جراح وجود ندارد. در طی معاینه، عوامل مختلف بررسی می شوند و در نهایت رقمی به عنوان هزینه نهایی جراحی زیبایی شکم اعلام می شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • شرایط سنی
 • میزان افتادگی شکم
 • میزان چربی و بافت اضافی
 • تغییراتی که باید بر روی شکم فرد اعمال گردد
 • میزان پیچیدگی جراحی
 • دستمزد جراح و هزینه های بیمارستان
 • روشی که برای عمل انتخاب می شود.
 • شرایط سلامت فردی
 • و …

نتیجه گیری

با توجه به تمام مطالب فوق می توان گفت جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی نیازمند برخی شرایط است که اگر از آن ها برخوردار باشید، بهترین نتیجه ممکن را پس از عمل به دست خواهید آورد. به علاوه تصمیم گیری درست برای انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی می تواند تا حد بسیار زیادی در نتیجه این عمل زیبایی موثر واقع شود. هرچه تجربه و مهارت پزشک برای انجام این عمل بیشتر باشد، درصد موفقیت آمیز بودن عمل بیشتر بوده و در عوض احتمال بروز عوارض، کمتر می شود.

Source: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tummy-tuck/about/pac-20384892

دکتر محمدرضا مقدم نیا

دکتر محمدرضا مقدم نیا، با شماره نظام پزشکی 83039، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک در رشت و تهران و دارای بورد فوق تخصصی هستند. ایشان به عنوان یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران نیز شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *